04-07-11 Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ημερησίων & Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ)

Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, καθορίζονται τα νέα ωρολόγια προγράμματα των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Νέο Τεχνολογικού Λυκείου, από τη σχολική χρονιά 2012-2013, ορίζονται φέτος (2011-2012),μεταβατικά ωρολόγια προγράμματαγια την Α? τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ. Στα νέα μεταβατικά ωρολόγια προγράμματα, αντί των κύκλων σπουδών θα υπάρχουν τρία αντίστοιχα μαθήματα επιλογής, από τα οποία οι μαθητές επιλέγουν υποχρεωτικά ένα από αυτά. Στόχος είναι οι μαθητές που φέτος θα φοιτήσουν στην Α? τάξη των Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑΛ, να επακολουθήσουν το πρόγραμμα του Νέου Τεχνολογικού Λυκείου τη σχολική χρονιά 2012-2013.
Για τη σχολική χρονιά 2011-2012 τα ωρολόγια προγράμματα για τη Β? και Γ΄ Λυκείου Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ, παραμένουν όπως ίσχυαν κατά τη σχολική χρονιά 2010-2011.
H απόφαση με τα μεταβατικά ωρολόγια προγράμματα Α? τάξης των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ, είναι αναρτημένη  εδώ.

Για το Δελτίο Τύπου πατήστε εδώ.

Κοινή Χρήση