Τι δήλωσε η Υφυπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων Για το Νέο Λύκειο και το Νέο Εξεταστικό Σύστημα

30-03-12 Σημεία συνέντευξης της Υφυπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Εύης Χριστοφιλοπούλου, στο ΣΚΑΙ, στην εκπομπή «ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ»
Για το Νέο Λύκειο και το Νέο Εξεταστικό Σύστημα:
«Μετά από εξαντλητικό διάλογο στη Βουλή, στη Διακομματική Επιτροπή και με τη συμφωνία σχεδόν όλων των κομμάτων, έχει ολοκληρωθεί το πλαίσιο για το Νέο Λύκειο και το Τεχνολογικό Λύκειο και θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη που που δεν κατορθώθηκε να κατατεθούν προς ψήφιση. Θέλω να διαβεβαιώσω ωστόσο ότι οι μαθητές της πρώτης Λυκείου,  που παρακολουθούν το μεταβατικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει και την ερευνητική εργασία, θα έχουν ένα μεταβατικό πρόγραμμα για τη δευτέρα Λυκείου. Παράλληλα για τους μαθητές που θα πάνε την προσεχή σχολική χρονιά στην πρώτη Λυκείου διευκρινίζω ότι θα δώσουν εξετάσεις  με το υπάρχον σύστημα με μια μικρή προσαρμογή της ύλης στο πρόγραμμά τους. Θα ήθελα επίσης να ξεκαθαρίσω ότι οι μαθητές που πάνε την επόμενη σχολική χρονιά στην τρίτη γυμνασίου θα δώσουν εξετάσεις  με το νέο σύστημα, προσαρμοσμένο στην ύλη των μεταβατικών ωρολόγιων προγραμμάτων».

Για το Δελτίο Τύπου πατήστε εδώ

Κοινή Χρήση