Θέμα: Επισκέψεις μαθητών/τριών Γ’ Γυμνασίου και Α’ ΓΕ.Λ.-ΕΠΑ.Λ. σε Σχολικές Μονάδες ΕΠΑ.Λ. και Εργαστηριακά Κέντρα
Έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης Γυμνασίου καθώς και των μαθητών της Α’ τάξης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ότι αφορά την Επαγγελματική Εκπαίδευση, είναι αναγκαίο οι Σύλλογοι Διδασκόντων Γυμνασίων και ΓΕ.Λ, καθώς και οι διδάσκοντες το αντικείμενο του «ΣΕΠ – Ασφάλεια και Υγεία στο χώρο εργασίας» στα ΕΠΑ.Λ. σε συνεργασία με τους Συλλόγους Διδασκόντων των ΕΠΑ.Λ.-Ε.Κ., να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν επισκέψεις σε ΕΠΑ.Λ. – Εργαστηριακά Κέντρα που λειτουργούν στην περιοχή τους. Η δράση αυτή πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Απριλίου 2017.
Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ