Εκπαιδευτικό σεμινάριο «Η διδασκαλία της δεκαετίας του 1940 στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ
«Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 1940 ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»
 Α. Σκεπτικό
Το εκπαιδευτικό σεμινάριο «Η διδασκαλία της δεκαετίας του 1940 στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση» αποτελεί μια μικρή συμβολή σε μια εναλλακτική προσέγγιση της κρίσιμης αυτής περιόδου της Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας. Εστιάζει σε πτυχές οι οποίες έχουν φωτιστεί λιγότερο στο πλαίσιο της εκπαίδευσης και σε συνδυασμό με την επίσκεψη στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης, τον ιστορικό περίπατο για τον Ελληνοϊταλικό Πόλεμο, την Κατοχή, την Αντίσταση και την Απελευθέρωση καθώς και τη συμμετοχή σε μια σειρά σχετικών εκδηλώσεων /δράσεων συμβάλλει στον εμπλουτισμό των οπτικών. Μέσα από το σεμινάριο προτείνονται στους εκπαιδευτικούς ποικίλες διδακτικές προσεγγίσεις που είναι δυνατόν να υλοποιηθούν τόσο με την αξιοποίηση των Νέων Τεχνολογιών όσο και με συμβατικό τρόπο (προσέγγιση ποικιλίας πηγών με κειμενικό και οπτικό υλικό).
Στόχος του σεμιναρίου είναι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών ώστε με την επεξεργασία των διδακτικών προτάσεων (είτε με τη μορφή μικρών θεματικών εργαστηρίων, είτε με τη μορφή ομαδοσυνεργατικών δράσεων και ερευνητικών εργασιών) να ωθήσουν τους μαθητές τους:

• Να εντάξουν τις επιμέρους διαστάσεις της ελληνικής στη γενική εικόνα της ευρωπαϊκής και παγκόσμιας ιστορίας,
  • Να γνωρίσουν άγνωστες πτυχές του πολέμου του ‘40, της κατοχής και της αντίστασης του ελληνικού λαού στο Ναζισμό,
  • Να προβληματιστούν πάνω στην πραγματικότητα και τη βία του πολέμου και τις επιπτώσεις του στους ανθρώπους και τις κοινωνίες, ώστε να κατανοήσουν την σύγχρονη πραγματικότητα και την επιμονή της μνήμης,
  • Να γνωρίσουν και να κατανοήσουν το περιεχόμενο, τις μορφές, τη σημασία και τις διαστάσεις της Εθνικής Αντίστασης στον κατακτητή,
  • Να αποκτήσουν ιστορική συνείδηση και να αναπτύξουν δεξιότητες ενσυναίσθησης,
  • Να ενθαρρυνθούν, ώστε να υιοθετούν συμπεριφορές που προάγουν τις δημοκρατικές αξίες και την ειρηνική συνεννόηση μεταξύ των λαών και να διαμορφώσουν στάσεις συμβατές με ανθρωπιστικές αξίες,
  • Να αποκτήσουν συνείδηση της κοινωνικής και πολιτικής τους ευθύνης για τη διατήρηση και υποστήριξη της ειρήνης.

Β. Συνδιοργανωτές

• Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας – Οργανισμός Πολιτιστικής Ανάπτυξης Ο.Π.Α.ΣΤ.Ε, Π.Ε Φθιώτιδας
  • Σωματείο «Μουσείο – Ιστορικό Αρχείο Ρούμελης, 1940-1950»
  • Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας