Σχόλια βουλευτών για την αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών της μέσης εκπαίδευσης

Τη δυσφορία της αξιωματικής αντιπολίτευσης για την αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών της μέσης εκπαίδευσης, προκειμένου να αποφευχθούν οι προσλήψεις εκπαιδευτικών, εξέφρασε ο Γιάννης Αμανατίδης, για να εισπράξει την παρατήρηση του βουλευτή της ΝΔ, Χρύσανθου Λαζαρίδη πως «κάποτε είχαμε στα σχολεία τέσσερα δίμηνα, ενώ σήμερα κάτι οι εκδρομές και κάτι οι συνελεύσεις έχουμε στην ουσία δυόμιση».
Αρκετές ενστάσεις είχε και η Μαρία Ρεπούση (ΔΗΜΑΡ), η οποία κατέθεσε συγκεκριμένες αντιπροτάσεις: «Αντί να αυξάνεται το ωράριο από 21 ώρες σε 23, ας παρατείνουμε την διάρκεια παραμονής των εκπαιδευτικών στην ίδια βαθμίδα του ωραρίου. Να αξιοποιήσουμε τα διπλά πτυχία που διαθέτουν αρκετοί εκπαιδευτικοί. Και αν υπάρξει ρύθμιση για αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών, να συνδυαστεί με απαγόρευση αποσπάσεων των εκπαιδευτικών σε γραφεία, τουλάχιστον στις ειδικότητες των φιλολόγων και των φυσικών, όπου υπάρχουν κενά. Τέσσερις χιλιάδες εξακόσιες αποσπάσεις αποσπάσεις έγιναν σε δημόσιες υπηρεσίες, στην Αρχιεπισκοπή και σε κόμματα…».
πηγή

Κοινή Χρήση