Πρόσληψη 1895 καθαριστριών για τα σχολεία

Στο site του Υπουργείου Εσωτερικών αναφέρεται μεταξύ άλλων:
Πώς κατανεμήθηκε φέτος ο αριθμός προσωπικού για τον καθαρισμό σχολικών μονάδων Α’ Βάθμιας και Β’ Βάθμιας εκπαίδευσης;

Για πρώτη φορά η κατανομή του προσωπικού καθαριότητας έγινε με βάση τα διασταυρωτικά στοιχεία που ελήφθησαν από το υπουργείο Παιδείας και τους δήμους αναφορικά με το συνολικό εμβαδό της, προς καθαρισμό, επιφάνειας των σχολικών κτηρίων. Με τη μέθοδο αυτή η κατανομή ποσών, δηλαδή στην ουσία ανθρωποωρών, έγινε με απόλυτα ορθολογικό και δίκαιο τρόπο.

Πόσες εργαζόμενες στην καθαριότητα θα απασχοληθούν φέτος στον καθαρισμό των σχολείων της χώρας μας;

Ο αριθμός του προσωπικού που προκηρύχθηκε φέτος αυξήθηκε κατά 1895 άτομα (+20%) σε σχέση με πέρυσι. Παράλληλα, οι ώρες απασχόλησης που θα καλύψουν οι εργαζόμενες στην καθαριότητα των σχολικών κτηρίων αυξάνονται κατά 10.103 ώρες (+22%).

Κοινή Χρήση