Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στο πλαίσιο της δημιουργίας του Ευρωπαϊκού Χώρου Εκπαίδευσης μέχρι το 2025, έχει θεσπίσει από το 2021 το Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας, για να αναδείξει τις εξαίρετες διδακτικές πρακτικές που εφαρμόζονται στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ και για να αναγνωρίσει το έργο των εκπαιδευτικών και των σχολείων σε εθνικό επίπεδο.

Το Βραβείο θα απονέμεται κάθε χρόνο, ξεκινώντας από το 2021, και καθόλη τη διάρκεια της Προγραμματικής Περιόδου 2021-27. Αφορά τέσσερις κατηγορίες: Προσχολική Εκπαίδευση, Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Οι στόχοι του βραβείου είναι:

• Η αναγνώριση των επιτευγμάτων των εκπαιδευτικών και των σχολείων και η προβολή του έργου τους.
  • Ο εντοπισμός και η προώθηση καλών πρακτικών διδασκαλίας και μάθησης.
  • Η προώθηση της αμοιβαίας ανταλλαγής γνώσεων μεταξύ εκπαιδευτικών και προσωπικού του σχολείου.
  • Η προώθηση της προστιθέμενης αξίας για τη Σχολική Εκπαίδευση από το πρόγραμμα Erasmus+.

To βραβείο απονέμεται σε ολοκληρωμένα έργα Erasmus+, για κάθε μία από τις τέσσερις κατηγορίες, τα οποία επιλέγονται από την αντίστοιχη Εθνική Μονάδα του προγράμματος της κάθε χώρας. Το έπαθλο έχει συμβολική αξία και δεν προσφέρει επιπλέον χρηματικά οφέλη στους νικητές, καθώς τα έργα Erasmus+ βασίζονται ήδη σε επιχορηγήσεις.

Θεματική προτεραιότητα του βραβείου για του 2021, είναι η εξ αποστάσεως / συνδυασμένη /υβριδική μάθηση, για να αναδειχθεί η χρήση ψηφιακών εργαλείων και διδακτικών πρακτικών εξ αποστάσεως ή άλλων μορφών συνδυασμένης μάθησης και η συμβολή τους στην αποτελεσματική και χωρίς αποκλεισμούς εκπαίδευση. Το 2021 θα βραβευτούν συνολικά 104 σχολεία, μεταξύ των οποίων και τέσσερα ελληνικά.

Για το 2021, το ΙΚΥ ως Εθνική Μονάδα του Προγράμματος Erasmus+ για τους τομείς της Εκπαίδευσης και κατάρτισης, επέλεξε με όρους διαφάνειας τέσσερα σχολεία, ακολουθώντας τις Οδηγίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Συγκεκριμένα, πρόκειται για τα εξής σχολεία ανά τομέα εκπαίδευσης:

Προσχολική Εκπαίδευση: 5o Nηπιαγωγείο Φαρσάλων

Τίτλος σχεδίου: Lifeboats full of hopes

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση: 1o Eιδικό Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού

Όνομα σχεδίου: Artemotion Xpress in Europe

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Γυμνάσιο Αρέθουσας

Τίτλος σχεδίου: Life is a road! Let’s draw it together!

Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΑΜΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-OAEΔ

H διαδικτυακή εκδήλωση απονομής του βραβείου στην Ελλάδα προγραμματίζεται στις 14 Οκτωβρίου 2021, πρώτη ημέρα εορτασμού των ημερών Erasmus (14-16/10/2021). Oι ημέρες Erasmus ξεκίνησαν ως πρωτοβουλία της Γαλλικής Εθνικής Μονάδας και γιορτάζονται για 5η συνεχή χρονιά από χώρες εντός και εκτός Ευρώπης. Κατά τη διάρκειά τους, οι ωφελούμενοι του Προγράμματος Erasmus+ καλούνται να μοιραστούν την εμπειρία τους και να προβάλουν τα αποτελέσματα των σχεδίων που υλοποιούν. Φέτος, πάνω από 170 φορείς σε όλη την Ελλάδα έχουν προγραμματίσει την υλοποίηση διαδικτυακών ή /και δια ζώσης εκδηλώσεων.

Για να δείτε on line την βράβευση πατήστε εδώ https://www.youtube.com/c/LLPIKYErasmus/featured

Περισσότερες πληροφορίες για το ευρωπαϊκό βραβείο καινοτόμου διδασκαλίας μπορείτε να δείτε εδώ:

Περισσότερες πληροφορίες για τις ημέρες Erasmus μπορείτε να βρείτε εδώ:

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας 2021

Διαδικτυακή Eκδήλωση Απονομής

Πέμπτη 14 Οκτωβρίου 2021

ΡΟΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

10:30                    Έναρξη Διαδικτυακής Εκδήλωσης

10:30-10:50      Xαιρετισμοί :

Υπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων, κ. Nίκη Κεραμέως

Πρόεδρος ΔΣ του ΙΚΥ, Καθ. κ. Μιχαήλ Κουτσιλιέρης