Η Λαμία γιορτάζει τον Πολιούχο της Άγιο Λουκά και την Απελευθέρωσή της

Την Δευτέρα στις 18 Οκτωβρίου σύσσωμη η πόλη της Λαμίας και ιδιαίτερα η εκπαιδευτική κοινότητα θα εορτάσει τη μνήμη του πολιούχου της Ευαγγελιστή Λουκά, καθώς και την απελευθέρωσή της από τα γερμανικά στρατεύματα κατοχής, το έτος 1944.
Θα τελεστεί μέγας πανηγυρικός εσπερινός την παραμονή στις 17 Οκτωβρίου στον ομώνυμο Καθεδρικό Ναό και ανήμερα στη Θεία Λειτουργία και στη Δοξολογία θα παραστεί ομάδα μαθητών του Μουσικού Σχολείου Λαμίας και του Εκκλησιαστικού Σχολείου Λαμίας, ως αντιπροσωπείες της μαθητιώσας νεολαίας της πόλης μας.
Τα σχολεία της πόλης θα παραμείνουν κλειστά για να τιμήσουν «δια πνεύματος Θείου» τον Πανάριστο Απόστολο.
«Ακέστωρ σοφώτατε, Ιερομύστα Λουκά, πρέσβευε σωθήναι και φωτισθήναι ημάς».
Χρόνια πολλά σε όλους! Ο Άγιος Λουκάς να μας έχει πάντα υπό τη σκέπη και την ευλογία του.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΣΙΑΚΑ