“Οι Μαθητές Ρωτούν Τους Βιοεπιστήμονες” – 2022

Στο πλαίσιο του 6ου Πανελλήνιου Συνεδρίου «Η Βιολογία στην Εκπαίδευση»  της Π.Ε.Β. θα πραγματοποιηθεί και στρογγυλή τράπεζα με τίτλο” Οι μαθητές ρωτούν τους Βιοεπιστήμονες” Η συζήτηση αφορά τους μαθητές όλων των τάξεων του Λυκείου και τις απαντήσεις στους μαθητές μας θα δώσουν Βιοεπιστήμονες με διακεκριμένη συμβολή στο επιστημονικό πεδίο στο οποίο δραστηριοποιούνται.  Στην στρογγυλή τράπεζα συμμετέχουν οι:

• Δροσοπούλου Ελένη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τομέας Γενετικής, Ανάπτυξης και Μοριακής Βιολογίας, Τμήμα Βιολογίας, ΑΠΘ.
  • Θυφρονίτης Γεώργιος, Καθηγητής Ανοσολογίας, Τμήμα ΒΕΤ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
  • Κατσαδωράκης Γεώργιος, Βιολόγος- ορνιθολόγος, Επιστημονικός Σύμβουλος Εταιρίας Προστασίας Πρεσπών.
  • Σκαλιόρα Ειρήνη, Καθηγήτρια Γνωσιακής Επιστήµης, Τµήµα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήµης, ΕΚΠΑ, Συνεργαζόµενη Ερευνήτρια Ίδρυµα Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδηµίας Αθηνών.
  • Σκούρας Ζαχαρίας, Ομότιμος Καθηγητής Γενετικής, Τμήμα Βιολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. (συντονιστής)
  • Τσελεπίδης Αναστάσιος, Καθηγητής Θαλάσσιου Περιβάλλοντος, Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πειραιά.

Οι εργασίες της στρογγυλής τράπεζας θα μεταδοθούν μέσω του καναλιού YouTube της ΠΕΒ (Πατήστε ΕΔΩ ) και η παρακολούθησή της είναι ελεύθερη.

Κοινή Χρήση