Συγχαρητήριο μήνυμα του Διευθυντή της Β/θμιας Εκπαίδευσης

Η ΔΔΕ Φθιώτιδας συγχαίρει τους μαθητές/τριες καθώς και τις εμψυχώτριες -συντονίστριες εκπαιδευτικούς  Τσαπάρα Ξανθή (κλάδου ΠΕ07 Γερμανικής) και Ζαζά Γεωργία (κλάδου ΠΕ02) Φιλόλογοι του Γυμνασίου Στυλίδας,  για τη δημιουργία της ταινίας “Υπάτη μου περήφανη

Η ταινία απέσπασε το 1ο βραβείο στον 4ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» . Πραγματεύεται το ολοκαύτωμα της μαρτυρικής Υπάτης από τους Γερμανούς το 1944.

Είναι μια μαθητική δημιουργία καλλιτεχνικής έκφρασης, (δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα, διασωθέντα αρχεία και τεκμήρια),  που συμβάλλει στην καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης και στην κατανόηση της ζοφερής πραγματικότητας της κατοχής, αναδεικνύοντας στοιχεία  της τοπικής ιστορίας που ίσως δε γνωρίζουν οι μαθητές/τριεςμας.

Καλούμε την εκπαιδευτική κοινότητα να αξιοποιήσει την ταινία ως ένα ακόμη εκπαιδευτικό υλικό για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Η ταινία είναι διαθέσιμη εδώ: https://youtu.be/f_8rjDZT_uM

Ο  Διευθυντής