1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΕΠΑ.Λ. ΛΑΜΙΑΣ ΣΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

1Ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΕΠΑ.Λ. ΛΑΜΙΑΣ ΣΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Μια σημαντική διάκριση πρόσθεσε το 1ο ΕΠΑ.Λ. Λαμίας  στην ευρωπαϊκή του πορεία που έχει ξεκινήσει τα τελευταία πέντε χρόνια. Πιο συγκεκριμένα, κέρδισε το 1ο βραβείο στον πανευρωπαϊκό μαθητικό διαγωνισμό, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Εrasmus+ με τίτλο «Our Solartown» και αφορά την καινοτομία στη σχολική εκπαίδευση. Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε όλα τα σχολεία της Ευρώπης με την υποχρέωση να υλοποιήσουν εργασίες σχετικές με την ηλιακή θερμική ενέργεια. Η ομάδα των μαθητών του σχολείου με την καθοδήγηση των καθηγητών Κουτσώνη Ευάγγελου και Πρεμέτη Ηλία, υλοποίησε όλα τα στάδια του διαγωνισμού. Αυτά αφορούσαν, την εικονική εγκατάσταση ενός ηλιακού θερμικού συστήματος στο Εργαστήριο Εργαλειομηχανών του σχολείου, την δημιουργία μίας κατασκευής η οποία δείχνει την αρχή λειτουργίας ενός ηλιακού θερμοσίφωνα, την δημιουργία αφίσας και τέλος την έκδοση ενός ηλεκτρονικού περιοδικού με τίτλο «Το ηλιακό μας σχολείο».

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα:

Κοινή Χρήση