Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός EOES 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για συμμετοχή στην 3η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών –European Olympiad of Experimental Science EOES 2023

Η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών ( European Olympiad of Experimental Science EOES), ιδρύθηκε το Δεκέμβριο 2020. Είναι ένας διαγωνισμός πειραμάτων, στον οποίο συμμετέχουν τριμελείς ομάδες μαθητών ηλικίας το πολύ 17 χρονών (μαθητές Α ́ και Β ́ τάξης Λυκείου), που ο καθένας έχει ενδεχομένως ιδιαίτερες ικανότητες σε διαφορετικό μάθημα (Φυσική-Χημεία- Βιολογία), από τις χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Η κάθε χώρα συμμετέχει με δύο ομάδες μαθητών που επιλέγονται με διαδικασία που αποφασίζει η κάθε χώρα. Από τη διοικούσα επιτροπή της EOES, έγινε αποδεκτή η πρόταση του επιστημονικού σωματείου ΠΑΝΕΚΦΕ να αναλάβει για την Ελλάδα τη διαδικασία επιλογής των ελληνικών ομάδων, μέσω των Ε.Κ.Φ.Ε. Από την ίδρυση της EOES ως σήμερα έχουν πραγματοποιηθεί δύο Ολυμπιάδες, αλλά οι ειδικές υγειονομικές συνθήκες λόγω της COVID19 δεν επέτρεψαν τη διεξαγωγή των τοπικών και πανελλήνιων διαγωνισμών για την επιλογή και συμμετοχή Ελληνικών ομάδων.
Για την Ελλάδα, η διαδικασία επιλογής των ομάδων διεξάγεται σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση, σε τοπικούς Μαθητικούς Διαγωνισμούς, επιλέγεται η ομάδα (ή οι ομάδες) μαθητών από την περιοχή ευθύνης κάθε Ε.Κ.Φ.Ε.. Οι τοπικοί διαγωνισμοί
πραγματοποιήθηκαν στις 10/17 Δεκεμβρίου 2022 σε 36 Ε.Κ.Φ.Ε. της χώρας.
Οι 40 μαθητικές ομάδες (13 και 27 ομάδες στο διαγωνισμό Βόρειας και Νότιας Ελλάδας αντίστοιχα) που επελέγησαν από όλους τους τοπικούς διαγωνισμούς, συμμετέχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί στις 28 Ιανουαρίου 2023 στην Αθήνα (οι 27 μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από τους τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. των Περιφερειών Αττικής, Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας, Στερεάς Ελλάδος, Κρήτης, Βορείου Αιγαίου και Νοτίου Αιγαίου) και στην Θεσσαλονίκη (οι 13 μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από τους τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. των Περιφερειών Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Ιονίων νήσων).
Στις 29 Ιανουαρίου 2023 θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις βράβευσης σε Αθήνα (Αμφιθέατρο Ευγενιδείου Ιδρύματος, Πεντέλης 11, Παλαιό Φάληρο, 9:00 – 14:00) και Θεσσαλονίκη (NOESIS,Οδός Θεσσαλονίκης – Θέρμης (6 χλμ.), Θέρμη, 9:00 – 14:00) για όλους τους συμμετέχοντες στους Πανελλήνιους διαγωνισμούς μαθητές.
Από τους Πανελλήνιους διαγωνισμούς θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 3η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2023, που θα πραγματοποιηθεί στη Ρίγα της Λετονίας, από 29 Απριλίου έως 5 Μαΐου 2023.
Στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα οι μαθητές διαγωνίζονται σε εργαστηριακά και όχι σε θεωρητικά θέματα και αυτά είναι η επίλυση δύο προβλημάτων με τη διεξαγωγή μετρήσεων-χρήση πειραματικής διάταξης. Το περιεχόμενο της ύλης, στην οποία θα διαγωνιστούν οι μαθητές, το καθορίζει η διοικούσα επιτροπή της EOES και πρέπει να αποτελεί μέρος από την ύλη που διδάσκονται οι μαθητές σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες.
Σε όλους τους συμμετέχοντες απονέμεται μετάλλιο. Στο 10% των συμμετεχόντων απονέμεται χρυσό μετάλλιο, στο 30% αργυρό και στο 60% χάλκινο. Η ανακοίνωση των ονομάτων γίνεται με αλφαβητική σειρά.
Περισσότερες πληροφορίες, στην αγγλική γλώσσα, υπάρχουν στον επίσημο δικτυακό
τόπο της διοργάνωσης https://www.eoes.science/.
Σκοπός του διαγωνισμού είναι :
● Η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών.
● Η ουσιαστική ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή, που απαιτούν πειραματική πρακτική, στο σχολικό εργαστήριο Φυσικών Επιστημών.
Περισσότερες πληροφορίες για την ΠΑΝΕΚΦΕ
Τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) ανήκουν στις υποστηρικτικές δομές της δημόσιας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι κέντρα έρευνας, τεχνικής και παιδαγωγικής υποστήριξης της εργαστηριακής διδασκαλίας των
μαθημάτων Φυσικών Επιστημών καθώς και σύμβουλοι για την οργάνωση των σχολικών εργαστηρίων φυσικών επιστημών (ΣΕΦΕ) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε επίπεδο νομού. Υπάρχουν ένα ή περισσότερα σε
κάθε νομό της χώρας (ανάλογα με τον αριθμό των σχολικών μονάδων) και στο σύνολο τους είναι 78 (από τα οποία, τα 13 δεν είναι στελεχωμένα με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν).
Για τον καλύτερο συντονισμό της λειτουργίας των Ε.Κ.Φ.Ε., οι Υπεύθυνοι λειτουργίας τους ίδρυσαν το 2004 το επιστημονικό σωματείο Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ). Σκοπός του σωματείου, εκτός των άλλων, είναι προώθηση δράσεων με σκοπό την ένταξη της πειραματικής πρακτικής στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών στη Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
Περισσότερες πληροφορίες για το σωματείο μας μπορείτε να δείτε στο δικτυακό μας τόπο https://panekfe.gr/.

Κοινή Χρήση