ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ Δ.Ε. ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

ένας κύκλος της ζωής σας φθάνει σιγά σιγά στην ολοκλήρωσή του με την αποφοίτησή σας από το σχολείο και η συμμετοχή σας στις Πανελλαδικές εξετάσεις αποτελεί το επιστέγασμα των προσπαθειών πολλών ετών για το πέρασμα από τη μαθητική στην φοιτητική ζωή. Η προετοιμασία σας με τη μελέτη, ο κόπος που καταβάλατε, ο χρόνος που ξοδέψατε, η αγωνία και η πίεση υπήρξαν τα ιδιαίτερα γνωρίσματα της ζωής σας, κυρίως αυτόν το χρόνο. Με τον προσωπικό σας αγώνα, φθάνετε στην κατάκτηση του στόχου σας. Στην προσπάθειά σας αυτή δεν είστε μόνοι. Έχετε συνοδοιπόρους τους γονείς σας, συμπαραστάτες τους εκπαιδευτικούς σας, τους δασκάλους σας, όλους εμάς. Με πίστη στον Θεό, με θάρρος και εμπιστοσύνη στον εαυτό σας για τη μελέτη σας, με υπομονή και επιμονή, με ηρεμία και προσήλωση στις απαιτήσεις των εξετάσεων, αποτυπώστε στο τετράδιο απαντήσεων τις γνώσεις σας και θα ΠΕΤΥΧΕΤΕ.

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

οι Πανελλαδικές εξετάσεις είναι η πρώτη προσπάθειά σας για την είσοδό σας στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, για τη φοίτησή σας στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, προκειμένου να δημιουργήσετε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία,όπως ο καθένας από εσάς την ορίζει. Οι Πανελλαδικές εξετάσεις είναι η πρώτη σας ευκαιρία, η ζωή  όμως έχει αποδείξει ότι σαφώς δεν είναι η τελευταία.

Να θυμάστε, ότι πάντα θα υπάρχει μια ευκαιρία να διεκδικήσετε και να πετύχετε τους στόχους που θα βάζετε στη ζωή σας με εφόδια την προσωπική σας αξία κι αξιοσύνη και την ισχυρή θέληση. Έχετε τη δύναμη, αν και ίσως δεν το έχετε συνειδητοποιήσει ακόμη. Άλλωστε, στο σχολείο όλα αυτά τα χρόνια αποκτήσατε  γνώσεις, καλλιεργήσατε δεξιότητες και αρετές  που θα σας φανούν χρήσιμες στη ζωή σας με μεγαλύτερες εκείνες της αγάπης και της αλληλεγγύης, για να υποστηρίξετε το μέλλον της “απρόσωπης” κοινωνίας μας ως αληθινοί άνθρωποι που τόσο πολύ έχουμε ανάγκη στις μέρες μας.

Από τα βάθη της καρδιάς μου, σας εύχομαι αυτές τις μέρες της δοκιμασίας σας να έχετε θάρρος, δύναμη, πείσμα, αισιοδοξία και με πίστη στον Θεό να ΠΕΤΥΧΕΤΕ και θα ΠΕΤΥΧΕΤΕ αυτό που θα σας κάνει πραγματικά ευτυχισμένες και ευτυχισμένους, θα σας φέρει πιο κοντά στην εκπλήρωση των ονείρων σας , χωρίς να ξεχνάτε να έχετε πάντα όνειρα και να βάζετε νέους στόχους!

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  Χ.  ΣΠΑΛΙΩΡΑΣ