Διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2013-2014

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 115475/Γ2/21-08-2013 που καθορίζει το Ωρολόγιο Πρόγραμμα της Α΄ τάξης του Γυμνασίου, οι μαθητές διδάσκονται ως β΄ ξένη γλώσσα την Γαλλική ή την Γερμανική, δύο (02) ώρες την εβδομάδα.
Για τη διδασκαλία β΄ ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο ισχύει η με αρ. πρωτ. 14302/Γ2/09-02-2012 Υ.Α. (ΦΕΚ Β΄ 253).
Παρακαλούνται οι Διευθυντές των Γυμνασίων να ενημερώσουν τους γονείς- κηδεμόνες των μαθητών για τη διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου.
Στη συνέχεια οι γονείς- κηδεμόνες των μαθητών θα πρέπει να προσκομίσουν στο Διευθυντή του σχολείου  ενυπόγραφο σημείωμα, στο οποίο θα αναγράφεται η δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν.
Μετά την παραλαβή των ενυπόγραφων σημειωμάτων με την προτίμηση των μαθητών για τη β΄ ξένη γλώσσα οι Διευθυντές των Γυμνασίων σε συνεννόηση με τους συλλόγους των καθηγητών θα διερευνήσουν τη δυνατότητα λειτουργίας παράλληλης διδασκαλίας δεύτερης ξένης γλώσσας. Στη συνέχεια γνωστοποιούν στην οικεία Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης τα τμήματα διδασκαλίας δεύτερης ξένης γλώσσας το αργότερο έως την 27η Σεπτεμβρίου 2013.
Υπ. Παιδείας (120303/Γ2/02-09-2013)

Κοινή Χρήση