Διήμερο εκδηλώσεων για τη μουσική στις ταινίες βωβού κινηματογράφου

Μουσικό Σχολείο Λαμίας

Διήμερο εκδηλώσεων για τη μουσική στις ταινίες βωβού κινηματογράφου

Το Μουσικό σχολείο Λαμίας σε συνεργασία με τον Δήμο Λαμιέων και με την οικονομική υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου διοργανώνει δύο εκδηλώσεις για τη μουσική στον βωβό κινηματογράφο.

-Την Πέμπτη, 11.04.2024, στην Αίθουσα συναυλιών του σχολείου, ώρες 10:00΄ – 13:00΄, θα γίνει σεμινάριο για τη μουσική στον κινηματογράφο (ιστορική αναδρομή, τεχνικές, τρόπος σκέψης και λογικές για την σύνθεση μουσικής) με θέμα: «Η σύνθεση μουσικής για τον κινηματογράφο». Εισηγητής: Γιάννης Σφυρής (συνθέτης).

-Την Παρασκευή, 12.04.2024, στο Δημοτικό θέατρο Λαμίας, ώρα 11:00΄, θα προβληθεί η ταινία βωβού κινηματογράφου «Himmelskibet / A Trip to Mars» (1918), με συνοδεία ζωντανής μουσικής με τον συνθέτη Γιάννη Σφυρή, τη σοπράνο Ευδοξία Καββουκλή, καθηγητές και μαθητές του σχολείου. Διευθύνει ο Δημήτρης Χαλκιάς (Είσοδος ελεύθερη).

Οδυσσέας Γκοτζαμάνης

Κοινή Χρήση