ΘΕΜΑΤΑ και ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ “ΓΛΩΣΣΑ & ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ”

ΘΕΜΑΤΑ και ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ “ΓΛΩΣΣΑ & ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ”

με ευθύνη της Συμβούλου Εκπαίδευσης Φθιώτιδας Δρ. Παπαντωνίου Ελένης

από τα σχολ. έτη 2020- 2021 και εξής

Η διενέργεια της τρίωρης γραπτής εξέτασης του μαθήματος ενδοσχολικά στα Ημερήσια και το Εσπερινό ΓΕ.Λ της Φθιώτιδας,

με κεντρική αποστολή των θεμάτων και των απαντήσεων από την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας (για τα προηγούμενα σχολ. έτη) και τη ΔΙ.Δ.Ε Φθιώτιδας (16-19 Απριλίου 2024), είχε εξ αρχής προαιρετικό χαρακτήρα συμμετοχής εκ μέρους των μαθητών-τριών και υλοποιήθηκε με τη στήριξη των Δ/ντών-ντριών και των φιλολόγων των σχολικών μονάδων. Ο κύριος σκοπός της προσομοίωσης έγκειται στην ανατροφοδοτική διαδικασία και την ενδυνάμωση της ικανότητας των μαθητών για αυτοαξιολόγηση, ενώ τα θέματα ακολουθούν τις επικαιροποιημένες κάθε φορά Οδηγίες του Ι.Ε.Π για την αξιολόγηση του Πανελλαδικά Εξεταζόμενου μαθήματος.

Παρακάτω δίνονται τα θέματα και οι ενδεικτικές απαντήσεις, όπως στάλθηκαν στα σχολεία με ευθύνη της Σ.Ε κλ.ΠΕ02 Δρ.Παπαντωνίου Ελένης.

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ 2021 – ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ 2021

ΘΕΜΑΤΑ 2021 Γλώσσα Λογ_Προσομοιωση Πανελ Εξετασεων

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 2021 προσομοίωση θεματων πανελλαδικών

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ 2023 – ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ 2023

ΘΕΜΑΤΑ 2023 Γλώσσας Λογ_προσομοίωση Πανελ Εξετασεων

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 2023 προσομοίωση πανελ εξετασεων

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ 2024 – ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ 2024
Θα δημοσιευτούν σε μεταγενέστερο χρόνο.

Ελένη Παπαντωνίου

Σύμβουλος Εκπαίδευσης κλ.ΠΕ02