“Πρόσκληση Υποβολής Προσφορών από Ταξιδιωτικά Γραφεία, για εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Αγίου Κωνσταντίνου στη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια προγράμματος Π.Ε.”

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ& ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡ/KΗ Δ/ΝΣΗ Π & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Δ/ΝΣΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Το Γυμνάσιο Αγίου Κωνσταντίνου προκηρύσσει εκδήλωση ενδιαφέροντος από τουριστικά (ταξιδιωτικά) γραφεία, για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης μαθητών της Τρίτης  (Γ’) τάξης του σχολείου, με τα εξής χαρακτηριστικά:

• Προορισμός: Θεσσαλονίκη
  • Διάρκεια: τρεις ( 03 ) ημέρες
  • Αριθμός μαθητών / μαθητριών που συμμετέχουν: 11 (07 αγόρια, 04 κορίτσια)
  • Αριθμός συνοδών καθηγητριών: 2
  • Ημερομηνία αναχώρησης: Πέμπτη 05 Μαΐου 2022
  • Ημερομηνία επιστροφής: Σάββατο 07 Μαΐου 2022
  • Μεταφορικό μέσον: λεωφορείο
  • Διανυκτερεύσεις: ΔΥΟ ( 02 ) στη Θεσσαλονίκη
  • Κατηγορία καταλύματος : Ξενοδοχείο 4*** ( τουλάχιστον) με πρωινό, εντός της πόλης της Θεσσαλονίκης
  • Διαμονή σε δίκλινα και τρίκλινα δωμάτια και μονόκλινα για τους καθηγητές.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ΗΜΕΡΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ  Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΠΟ : 05 / 05 / 2022 ΕΩΣ ΚΑΙ 07 / 05 / 2022

Πέμπτη 05-05-2022

08:00΄   Αναχώρηση από το Γυμνάσιο Αγίου Κων/νου.

10:00΄   Ενδιάμεση στάση κοντά στη Λάρισα, στο OLYMPUS PLAZA.

11:00΄   Άφιξη στη Βεργίνα και επίσκεψη στο Μουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο.

14:00΄   Περιήγηση στη Βέροια και φαγητό.

17:00΄   Άφιξη στη Θεσσαλονίκη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.

20:00΄   Βραδινή περιήγηση στην πόλη και φαγητό. Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Παρασκευή 06-05-2022

08:30΄   Πρωινό στο ξενοδοχείο.

10:00΄   Αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

10:30΄   Επίσκεψη στον Άγιο Δημήτριο.

11:30΄   Βόλτα στο κέντρο της πόλης, επίσκεψη στη Ροτόντα, Καμάρα, Πλατεία Αριστοτέλους και φαγητό.

17:00΄   Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

20:00΄   Βραδινή περιήγηση στην πόλη και φαγητό. Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Σάββατο  07-05-2022

08:30΄   Πρωινό στο ξενοδοχείο.

10:00΄   Αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

10:30΄   Βόλτα στα Κάστρα συνέχεια στο κέντρο της πόλης, επίσκεψη στην Αγία Σοφία και στις κατακόμβες, Λευκό Πύργο και τέλος παραλία και φαγητό.

15:00΄   Αναχώρηση από τη Θεσσαλονίκη

17:00΄  Στάση  στον Πλαταμώνα.

20:00΄   Άφιξη στον Άγιο Κων/νο.

Το πρόγραμμα ενδέχεται  να τροποποιηθεί ανάλογα με τις συνθήκες.

Η προσφορά θα περιλαμβάνει:

• Μεταφορικό μέσο: λεωφορείο, ( με όλες τις προδιαγραφές – ΚΤΕΟ, δελτίο καταλληλότητας, ζώνες ασφαλείας κλπ. ) στην διάθεση των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής
  • Ξενοδοχείο 4*** ( τουλάχιστον) με πρωινό, εντός της πόλης της Θεσσαλονίκης Αναγραφή ονομασίας ξενοδοχείου και επίσημης ιστοσελίδας του.
  • Στην προσφορά θα πρέπει να αναγράφεται το συνολικό κόστος με Φ.Π.Α. της εκπαιδευτικής εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή/ήτρια.

Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο Γραφείο της Διευθύντριας του Γυμνασίου Αγίου Κωνσταντίνου ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως το αργότερο  μέχρι τη Δευτέρα 11–04-2022 στις 12:30 μ.μ. ( Μετά την αναφερόμενη ώρα δεν θα γίνονται δεκτές προσφορές).

Η διεύθυνση του Γυμνασίου Αγίου Κωνσταντίνου είναι :

Ταχ. Δ/νση : Σολωμού και Παπαδιαμάντη, Άγιος Κωνσταντίνος, 35006

Πληροφορίες: κ. Μ. Θωμά

Τηλ.: 2235031882

e-mail: mail@gym-ag-konst.fth.sch.gr

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ! ! Η Εκδρομή – Μετακινήσεις θα πραγματοποιούνται πάντα τηρουμένων όλων των αναγκαίων μέτρων που αναφέρονται στον COVID – 19 και θα ισχύουν κατά περίπτωση.

Με κάθε προσφορά- σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο – θα επισυνάπτεται απαραιτήτως και Υπεύθυνη Δήλωση του υπευθύνου του ταξιδιωτικού γραφείου, στην οποία θα δηλώνεται ότι το ταξιδιωτικό γραφείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ, καθώς και φωτοαντίγραφο του συμβολαίου « ασφάλειας αστικής και επαγγελματικής ευθύνης» που είναι σε ισχύ.

Απαιτείται ασφάλιση αστικής επαγγελματικής ευθύνης & διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Πρόσθετη ασφαλιστική κάλυψη καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής (καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης).

Στις προσφορές θα περιγράφονται αναλυτικά οι παρεχόμενες υπηρεσίες και θα είναι σύμφωνες με την Δ4/33120/28-2-2017 (ΦΕΚ 681/6-3-2017) και τη σχετική νομοθεσία,  Αρ. Αποφ. 20883 / ΓΔ4 ( ΦΕΚ 456 / 13 – 02 – 2020 ).

Η αξιολόγηση και επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς θα γίνει από πενταμελή επιτροπή αποτελούμενη από την Διευθύντρια του σχολείου, δύο συνοδούς καθηγητές, εκπρόσωπο του συλλόγου γονέων – κηδεμόνων και εκπρόσωπο του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών, όπως έχει οριστεί με Πράξη της Διευθύντριας, αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας κατάθεσης των προσφορών. Πέρα από το κόστος θα αξιολογηθούν και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της εκάστοτε προσφοράς.

Η Δ/ΝΤΡΙΑ

ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ ΘΩΜΑ