ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΙΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ ΤΟΥ 6ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΛΑΜΙΑΣ

Το 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας δέχεται οικονομικές προσφορές για πενθήμερη  εκπαιδευτική επίσκεψη 63 μαθητών της Γ’ Τάξης του Λυκείου μας στην πόλη του ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ για το χρονικό διάστημα από Τετάρτη 06/12/2023 μέχρι και την Κυριακή 10/12/2023 (επισυνάπτουμε αναλυτικό πρόγραμμα). Για την παραπάνω εκδρομή θα θέλαμε η προσφορά σας, να περιλαμβάνει τα παρακάτω:

Α) Κόστος μεταφοράς μαθητών με λεωφορείο  με αναχώρηση από το 6ο  Γενικό Λύκειο Λαμίας και προορισμό το Βελιγράδι.

Β) Κόστος δωματίων για τέσσερις διανυκτερεύσεις, σε ξενοδοχείο τουλάχιστον τεσσάρων  αστέρων (καθαριότητα, ζέστη και ζεστό νερό) στην πόλη του Βελιγραδίου (3 διανυκτερεύσεις) και στην πόλη Νις (1 διανυκτέρευση). Μέσα στο κόστος θα περιλαμβάνεται ημιδιατροφή. Στις προσφορές θα αναγράφεται το συνολικό κόστος για όλους τους μαθητές και το κόστος ανά μαθητή.

Επίσης θα αναγράφεται η ονομασία του ξενοδοχείου και η επίσημη ιστοσελίδα του.

Ο αριθμός των μαθητών που θα λάβουν μέρος στην παραπάνω εκδρομή θα είναι (63) εξήντα τρία άτομα. Οι συνοδοί καθηγητές είναι πέντε (05).

Μέσα στην παραπάνω προσφορά θα πρέπει να μας δοθούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα. Απαιτείται Ασφάλιση Ευθύνης διοργανωτή σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και  κρίνεται αναγκαία η πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας. Η άδεια λειτουργίας του γραφείου σας, τα ασφαλιστικά συμβόλαια για τη μεταφορά των μαθητών, η άδεια των λεωφορείων σε φωτοτυπία και το σήμα λειτουργίας του γραφείου σας κλπ.. ΝΑ ΛΗΦΘΕΙ ΥΠΟΨΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘΑ με αρ. 20883/ΓΔ4, 13-02-2020. Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν σε κλειστό φάκελο στο 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας (Σόλωνος 53) ταχυδρομικώς ή αυτοπροσώπως μέχρι την Τετάρτη  01/11/2023 και την ώρα 12:00 , τηλ. 2231042900 (ώρες λειτουργίας σχολείου 08:00 π.μ – 13:45μ.μ).

Πρόγραμμα εκδρομής Γ΄ Λυκείου

ΤΕΤΑΡΤΗ 06/12/2023

07:00 Αναχώρηση από το 6ο ΓΕ.Λ. Λαμίας.

20:00 Άφιξη στο ξενοδοχείο, στο Βελιγράδι, με ενδιάμεσες στάσεις.

21:00 Βραδινό φαγητό.

ΠΕΜΠΤΗ 07/12/2023

09:00 Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για το Μουσείο Tesla.

12:00 Επίσκεψη στον ναό του Αγίου Σάββα (ο μεγαλύτερος εν λειτουργία ορθόδοξος ναός του κόσμου).

Περιήγηση στην πόλη του Βελιγραδίου με λεωφορείο (Αξιοθέατα: Σιδηροδρομικός σταθμός του 1884, οδοί Nemanjina και Resavska (κτίρια υπουργείων), εκκλησία Αγίου Μάρκου (πάρκο Τασμάϊνταν), Βουλή Σερβίας, Παλιό και Καινούριο παλάτι, Πλατεία Νίκολα Πάσιτς, Πλατεία Δημοκρατίας (Εθνικό Μουσείο και Εθνικό θέατρο).

14:00 Περιήγηση στην πόλη του Βελιγραδίου με τα πόδια (Πλατεία Φοιτητών, Πάρκο και Φρούριο Καλεμέγκταν, Στρατιωτικό Μουσείο, Μνημείο του Ρήγα Φεραίου-Πύργος Νέμπογισα (τόπος μαρτυρίου του οραματιστή).

15:00 Επίσκεψη στο Σπίτι των Λουλουδιών (μουσείο-κατοικία του Τίτο).

Επίσκεψη στην περιοχή Ζέμουν με ιστορικά μπαρόκ κτίρια.

17:00 Κρουαζιέρα στον ποταμό Σάββα.

20:00 Φαγητό στην περιοχή Skadarliya.

Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 08/12/2023

9:00 Αναχώρηση για το βουνό Γκόρα (τόπος γνωστός ως σερβικό Άγιον Όρος με 15 μοναστήρια) και επίσκεψη σε ένα μοναστήρι.

12:00 Αναχώρηση-άφιξη στην πόλη Νόβι Σαντ.

Επίσκεψη στο φρούριο Πετροβαραντίν (“Γιβραλτάρ του Δούναβη”).

Περιήγηση στο κέντρο της πόλης του Νόβι Σάντ (Πλατεία Ελευθερίας, Εθνικό Θέατρο, Δημαρχείο, Καθολική Εκκλησία της Παναγίας και άλλα αξιοθέατα).

18:00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο, στο Βελιγράδι.

Βραδινό φαγητό.

ΣΑΒΒΑΤΟ 09/12/2023

09:30 Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για την Πλατεία Κνεζ Μιχαήλοβα.

Άφιξη στην Πλατεία Κνεζ Μιχαήλοβα – Περιήγηση στην περιοχή.

14:00 Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

15:00 Αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

17:00 Άφιξη στην πόλη Νις (γενέτειρα του Μεγάλου Κωνσταντίνου).

Περιήγηση στην πόλη.

Βραδινό φαγητό.

ΚΥΡΙΑΚΗ  10/12/2023

08:00 Αναχώρηση από το ξενοδοχείο για τη Λαμία.

Ενδιάμεσες στάσεις.

21: 00 Άφιξη στον χώρο του 6ου ΓΕ.Λ. Λαμίας

Το πρόγραμμα δύναται να τροποποιηθεί.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ

ΔΡ. ΦΥΣΙΚΟΣ ΠΕ04.01