Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για προγραμματιζόμενη τριήμερη εκδρομή του  4ου Γυμνασίου Λαμίας στο Ναύπλιο

Το 4ο Γυμνάσιο Λαμίας δέχεται οικονομικές προσφορές από ταξιδιωτικά γραφεία για την πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής που θα πραγματοποιήσει  για τους μαθητές/τριες  της Γ΄ τάξης στο Ναύπλιο , από την Κυριακή 21-04 2024 έως και την Τρίτη 23-04 2024

Προορισμός Λαμία-Ναύπλιο-Λαμία.
Διάρκεια: τρεις  ημέρες
Μεταφορικό μέσο: Λεωφορείο ένα (01)
Ημερ. Αναχώρησης: Κυριακή 21/04/2024 (αναχώρηση 07.30 πμ από το σχολείο)

Ημερ. Επιστροφής : Τρίτη 23/04/2024 (επιστροφή στη Λαμία 21,00 μμ)

Αριθμός :(30) τριάντα  μαθητές και (04) τέσσερις  συνοδοί καθηγητές

Το δρομολόγιο της εκδρομής θα είναι :

1η μέρα

• 07,30 , διενέργεια απαραίτητων ελέγχων από τις αρμόδιες αρχές και αναχώρηση από τον χώρο του σχολείου
  • Ενδιάμεση στάση σε Σ.Ε.Α.
  • 11,30 , επίσκεψη στο Μουσείο Προσφυγικού Ελληνισμού στην Αθήνα
  • 15,00 , άφιξη στο Ναύπλιο
  • 18,00 , περιήγηση σε ιστορικά σημεία της πόλης χωρίς συνοδεία λεωφορείου, φαγητό
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο

2η μέρα

• 08,30 , πρωινό
  • 09,30 , άφιξη και περιήγηση στο Παλαμήδι
  • 11,00 , επίσκεψη σε Μουσεία της πόλης χωρίς τη συνοδεία λεωφορείου
  • 13,00 , φαγητό και επιστροφή στο ξενοδοχείο
  • Για όλη την υπόλοιπη ημέρα ελεύθερος χρόνος για όλους
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο

3η μέρα

• 08,30 , πρωινό
  • 10,30 , αναχώρηση από το Ναύπλιο
  • 11,00 , επίσκεψη στην Αγια-Μονή (περιοχή Άριας)
  • 12,00, επίσκεψη στην Επίδαυρο
  • 13,00 , αναχώρηση
  • 14,30 , φαγητό στο Λουτράκι
  • 16,00 , αναχώρηση και επιστροφή με ενδιάμεση στάση σε Σ.Ε.Α.
  • 21,00 , άφιξη στη Λαμία , στον χώρο του σχολείου

Στην προσφορά θα πρέπει να αναφέρεται:
1) Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
2) Πρόσθετη ατομική ασφάλιση, που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθενείας για κάθε εκδρομέα.
3) Φ.Π.Α.
4) Υπεύθυνη Δήλωση, ότι το ταξιδιωτικό γραφείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
5) Προσφορά συνολικού κόστους της εκδρομής.

6)Αποδεικτικά στοιχεία ή υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 ότι το όχημα που θα χρησιμοποιηθεί στην εκπαιδευτική επίσκεψη έχει περάσει επιτυχώς από τους ελέγχους του ΚΤΕΟ στις προκαθορισμένες ημερομηνίες, διαθέτει δελτίο καταλληλότητας και  ζώνες ασφαλείας και ότι θα είναι καθαρό την ημέρα της εκδρομής.

6) Το κόστος διαμονής σε ξενοδοχείο μέσα στην πόλη, χωρίς πισίνα,  με πρωινό .

Σύμφωνα με τις δηλώσεις ο αριθμός των μαθητών είναι 30 και 04 συνοδοί καθηγητές, οπότε η ζήτηση είναι      03 δίκλινα, 03 τετράκλινα, 04 τρίκλινα (για τους μαθητές)  και 04 μονόκλινα (για τους καθηγητές).

.
Οι οικονομικές προσφορές πρέπει να παραδοθούν στο 4ο Γυμνάσιο Λαμίας,  αυτοπροσώπως ή ταχυδρομικώς, το αργότερο μέχρι και την Πέμπτη 04 Απριλίου 2024 και ώρα 10:00 πμ, σε κλειστό φάκελο με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά σε πρωτότυπη μορφή, και όχι με τηλεομοιοτυπία ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Επιπλέον, σύμφωνα με την παρ. 3α, αρ.1 της υπ’ αριθμ. 15408/2012 (Β΄ 2991) κοινής Υπουργικής Απόφασης: «όπου στην κείμενη νομοθεσία αναφέρεται η άδεια λειτουργίας τουριστικού γραφείου ή το Ειδικό Σήμα Λειτουργίας του άρθρου 3 του Ν. 2160/1993, νοείται στο εξής η βεβαίωση συνδρομής των νόμιμων προϋποθέσεων της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου».

α) το υπ’ αρ.πρ. 42243/Δ213-3-2015 εγγράφου του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ και

β) την  Υ.Α με αρ. πρ .129287/Γ2/10-11-2011 (Β’2769)

Η αξιολόγηση και επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς θα γίνει από επιτροπή αποτελούμενη από τον Διευθυντή  του σχολείου, τους συνοδούς καθηγητές, εκπρόσωπο των γονέων-κηδεμόνων και εκπρόσωπο του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών.

Με κάθε προσφορά πρέπει να κατατίθεται από το ταξιδιωτικό-τουριστικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι το γραφείο αυτό διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Η αξιολόγηση και επιλογή της πλέον συμφέρουσας προσφοράς θα γίνει την 04 Απριλίου 2024 και ώρα 11:00 πμ

Πολυμεροπούλου Βασιλική