Διάκριση στο Γυμνάσιο Μακρακώμης

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Γυμνάσιο Μακρακώμης υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2021-2022  ευρωπαϊκό πρόγραμμα E-twinning με τίτλο

“Teachers4Europe. Let’s raise our voices “No more Cyber Hate Speech” σε συνεργασία με τα σχολεία Gazi Şahin

Anatolian High School Elmadağ και Hasanoğlan Atatürk Science High School με έδρα την Άγκυρα της Τουρκίας και βραβεύτηκε λαμβάνοντας Εθνική Ετικέτα Ποιότητας etwinning.

Το πρόγραμμα, στο οποίο συμμετείχαν δεκατρείς μαθήτριες και μαθητές της Β και Γ τάξης, εντάσσεται στο ευρύτερο ευρωπαϊκό project Teachers4Europe: setting an Agora for Democratic Culture” με συντονιστή του έργου το Πανεπιστήμιο Πειραιώς  (University of Piraeus Research Center-UPRC), με τη συμμετοχή των παρακάτω ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και φορέων καθώς και του ΥΠΑΙΘ:

• Ministry of Education, Research and Religious Affairs, Greece
  • St Margaret College, Malta
  • Gottfried Wilhelm Leibniz Universität, Hannover
  • Universitatea Babeș-Bolyai
  • EURACTIV LTD
  • Hellenic National Commission for UNESCO
  • Pedagogical Institute of Cyprus
  • Learn to Change – Change to Learn [L2C]

Η κ. Μαυροβουνιώτη Δέσποινα, Σ.Ε.Ε και Υπεύθυνη Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Καθοδήγησης της σχολικής μας μονάδας καθώς και Πρέσβειρα της δράσης Teachers4Europe για τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Φθιώτιδας, υπήρξε αρωγός στην πραγματοποίηση του προγράμματος.

Τέλος, οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές και μαθήτριες, ο Σύλλογος των Διδασκόντων και η υπεύθυνη για την υλοποίηση του project εκπαιδευτικός ΠΕ06 και T4E, κ. Αρβανίτη Βασιλική, συνεργάστηκαν αρμονικά αποκομίζοντας σημαντικά οφέλη τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό εκπαιδευτικό επίπεδο.

Το Δελτίο Τύπου

Quality label_Teacher_Arvaniti