Erasmus+ : Teacher Leadership

Επίσκεψη στην Κρακοβία πραγματοποίησαν στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος «Teachers-Leaders- Teachers as Leaders and Trendsetters of Changing» – Project number: 2018-1-PL01-KA201-050605 ως εκπρόσωποι της ΔΔΕ Φθιώτιδας οι εκπαιδευτικοί Δήμος Ιωάννης και Πολυμεροπούλου Βασιλική. Ήταν η εναρκτήρια  συνάντηση των εταίρων και συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την υλοποίηση του προγράμματος.
Στη σύμπραξη συμμετέχουν πέντε ακόμη εκπαιδευτικοί οργανισμοί:
1. KCZIA, Ιδιωτικό Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας και Καινοτομίας – Κρακοβία, Πολωνία
2. Europass Teacher Academy, Ιδιωτικό εκπαιδευτικό Κέντρο – Βενετία, Ιταλία
3. Khan Krum, Δημόσιο Δημοτικό Σχολείο – Σόφια, Βουλγαρία
4. ULB di SIBIU, Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο – Σίμπιου, Ρουμανία
5. Elmadag District Directorate, Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης – Άγκυρα, Τουρκία
Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών των Γυμνασίων και Λυκείων σχετικά με το θεσμό του «Εκπαιδευτικού Ηγέτη» και η αναζήτηση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών ενός καλού «Ηγέτη Εκπαιδευτικού».
Η σύμπραξη ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2018 και θα ολοκληρωθεί το Σεπτέμβριο του 2020.

[pdf_attachment file=”1″ ]

Κοινή Χρήση