Η Τρίτη συνάντηση σήμερα, Δευτέρα 16 Μαρτίου, της Σχολής γονέων στο 4ο Γ/σιο Λαμίας, με θέμα: «Πρόληψη εξαρτησιογόνων ουσιών»

Η Τρίτη συνάντηση σήμερα, Δευτέρα 16 Μαρτίου, ώρα 6 μ. μ. της Σχολής γονέων στο 4ο Γυμνάσιο Λαμίας, με θέμα: «Πρόληψη εξαρτησιογόνων ουσιών»
Ομιλητής: Μπλέτσας Στάθης, Κοινωνιολόγος Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Φθιώτιδας
Τη σχολή γονέων διοργανώνουν, οι Σχολικές Μονάδες του 4ου και 1ου Γυμνασίου Λαμίας, του 4ου και 1ου Γενικού Λυκείου Λαμίας, σε συνεργασία με τις συμβουλευτικές και υποστηρικτικές δομές της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας και τις Σχολές Γονέων του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Η σημερινή συνάντηση, έχει στόχο να αντιληφθούν οι γονείς τις αιτίες που οδηγούν έναν έφηβο στη χρήση ουσιών, ώστε να ενισχύσουν την προσωπικότητά του, για να μπορέσει να αποκτήσει αυτονομία, να αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τις επιρροές που δέχεται και να αποφασίζει συνειδητά και υπεύθυνα για τη ζωή του.
Από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας

Κοινή Χρήση