ΑΣΚΗΣΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΓΕΛ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού της Π.Υ. Μακρακώμης με τη συμμετοχή πληρωμάτων του ΕΚΑΒ και της Ελληνικής Αστυνομίας, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τρίτης, 23 Απριλίου 2024, στο Γενικό Λύκειο Μακρακώμης. Το σενάριο περιλάμβανε έναν μεγάλο σεισμό που έπληξε την περιοχή και εξαιτίας αυτού εκδηλώθηκε πυρκαγιά σε κοινόχρηστο χώρο του Λυκείου Μακρακώμης. Αμέσως ειδοποιήθηκε η Πυροσβεστική που έθεσε σε εφαρμογή το σχέδιο απομάκρυνσης των μαθητών/τριών. Ακολούθησε η καταμέτρηση των μαθητών/τριών και  διαπιστώθηκε ότι ένας μαθητής δεν είχε καταφέρει να φτάσει σε ασφαλές σημείο και άμεσα τέθηκε σε εφαρμογή το σχέδιο εντοπισμού και διάσωσης του αγνοούμενου μαθητή από τα πληρώματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, οχήματα της οποίας συγχρόνως πραγματοποιούσαν κατάσβεση της πυρκαγιάς.

Την άσκηση ετοιμότητας παρακολούθησαν ο Περιφερειάρχης Πυρ/κων Υπηρεσιών Στ. Ελλαδας Αρχιπύραρχος Σίμος Αποστόλου, ο Διοικητής Πυρ/κων Υπηρεσιών Νομού Φθιώτιδας Πύραρχος Λουκάς Μούτσελος, ο Διοικητής της Π.Υ. Λαμίας Αντιπύραρχος Σωτήριος Σβερδίλας, η Διοικητής Π.Υ. ΒΙΠΕ Λαμίας Αντιπύραρχος Γιαννούλα Γιάννη, ο Διοικητής της 7ης ΕΜΑΚ Αντιπύραρχος Χρήστος Πλουμάκης, ο εκπρόσωπος της Ένωσης Πυρ/στων Στ. Ελλαδας Ευάγγελος Υφαντής, εκπρόσωποι του Δήμου Μακρακώμης, οι Αντιδήμαρχοι Οδυσσέας Παπαευθυμίου και Ανδρέας Παπασάρας, εκπρόσωποι της ΕΛ.ΑΣ., του ΕΚΑΒ, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του ΓΕΛ Μακρακώμης, άλλων τοπικών φορέων καθώς και οι εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ και του Γυμνασίου Μακρακώμης. Συγχαίρουμε το διοικητή της Π.Υ. Μακρακώμης Αντιπύραρχο κ. Βασίλη Τραγουλιά για τον άψογο σχεδιασμό και συντονισμό της άσκησης!

Κοινή Χρήση