Εκπαίδευση-ενημέρωση από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό στο ΓΕΛ Σπερχειάδας

Εκπαίδευση -ενημέρωση σε θέματα παροχής Πρώτων Βοηθειών από το Τμήμα Λαμίας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 στο ΓΕΛ Σπερχειάδας. Πιο συγκεκριμένα, η ενημέρωση αφορούσε αναλυτικά την διαδικασία ανταπόκρισης σε περίπτωση που συναντήσουμε έναν τραυματία/άνθρωπο σε ανάγκη, τις βασικές ενέργειες που θα ακολουθήσουμε σε περίπτωση που είναι αναίσθητος, ποιες είναι οι πρωταρχικές ενέργειες που πρέπει να κάνουμε και την διαδικασία για να ειδοποιήσουμε το ασθενοφόρο. Μέσα από βιωματική παρουσίαση οι μαθητές και μαθήτριες πληροφορήθηκαν για τα βήματα παροχής πρώτης βοήθειας σε διάφορες περιπτώσεις:
•       τραύματα με αιμορραγία
•       ρινορραγία
•       πνιγμός
•       καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση
Ευχαριστούμε το Τμήμα Λαμίας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και ιδιαιτέρως την εκπαιδεύτρια κ. Ελένη Αλεξανδρή για την ανταπόκριση στην πρόσκλησή μας.

ΓΕΛ Σπερχειάδας

Κοινή Χρήση