Δελτίο τύπου της ΠΑΝΕΚΦΕ για την υλοποίηση International Masterclasses

Το Δελτίο Τύπου

Αθήνα, 07/03/2024

Δελτίο Τύπου, Διεθνή Μαθήματα για τα Στοιχειώδη Σωματίδια (International Masterclasses)

Τα επιστημονικά επιτεύγματα έχουν ενσωματωθεί στη ζωή μας και η χρήση τους σε θέματα όπως η υγεία, η εκπαίδευση, η επικοινωνία, η ενημέρωση, η ασφάλεια και τόσα άλλα, θεωρείται αυτονόητη. Πόσα όμως γνωρίζουμε για την έρευνα, την τεχνολογία και τον τρόπο λειτουργίας που “κρύβονται” πίσω τις διάφορες εφαρμογές; Τις περισσότερες φορές, απλά δεν μας ενδιαφέρουν…

Η ανάπτυξη διερευνητικού τρόπου σκέψης πρέπει να είναι βασικός στόχος της εκπαίδευσης που παρέχεται από τα σχολεία μας. Και ο τρόπος αυτός περιέχεται στην μεθοδολογία  της επιστήμης.

Στο πλαίσιο της διάχυσης επιστημονικής γνώσης από τα σύγχρονα ερευνητικά κέντρα (όπως το CERN), η Διεθνής Ομάδα για την Εκλαΐκευση της Φυσικής (IPPOG) διοργανώνει κάθε χρόνο Μαθήματα Στοιχειωδών Σωματιδίων τα οποία υλοποιούνται σε εκπαιδευτικά ιδρύματα και δομές σε όλο τον κόσμο. Η ΠΑΝΕΚΦΕ συμμετείχε και φέτος (μέσω των ΕΚΦΕ Χανίων και Αν.Θεσ/νίκης) και σε συνεργασία με την Ελληνική Ομάδα Εκλαϊκευσης υλοποίησε International Masterclasses στο χρονικό διάστημα 9 Φεβρουαρίου – 5 Μαρτίου 2024, με δύο εξ αποστάσεως και μία δια ζώσης ημερίδες.

Στις ημερίδες αυτές, πάνω από διακόσιοι μαθητές/τριες Β’ και Γ’ Λυκείου από όλη την Ελλάδα, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ομιλίες από επιστήμονες και ερευνητές, να διατυπώσουν τις ερωτήσεις τους σχετικά  τις αλληλεπιδράσεις και τους μηχανισμούς λειτουργίας του φυσικού κόσμου, να ενημερωθούν για τα συστατικά  και τη δομή της ύλης, από τη μικρότερη μέχρι τη μεγαλύτερη διάσταση.

Περιηγήθηκαν εικονικά στις εγκαταστάσεις του πειράματος A.L.I.C.E. στο CERN, ενημερώθηκαν για την ιστορία, τον σκοπό λειτουργίας του, την συμβολή του στις τεχνολογικές εξελίξεις και την  τρέχουσα επιστημονική έρευνα.

Ήρθαν σε άμεση επαφή με την επιστημονική μεθοδολογία και τον αντίστοιχο  τρόπο σκέψης καθώς, πήραν μέρος σε εργαστήρια όπου με χρήση κατάλληλου λογισμικού αναζήτησαν και ταυτοποίησαν σωματίδια ύλης και αντιύλης… Τέλος, συμμετείχαν σε διεθνείς τηλεδιασκέψεις με συμμαθητές/τριές τους από άλλα μέρη του κόσμου και συζήτησαν τα συμπεράσματα τους.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στις ιστοσελίδες της ΠΑΝΕΚΦΕ, των Ε.Κ.Φ.Ε.,  της Ελληνικής Ομάδας Εκλαΐκευσης καθώς και των International Physics Masterclasses.

Κοινή Χρήση