Αφιέρωμα στο Δημοτικό τραγούδι με την Παγώνα Αθανασίου – Χαλκιά

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Μουσικό Σχολείο Λαμίας στο πλαίσιο της βιωματικής μάθησης και της γνωριμίας των μαθητών/ριών με την παράδοση και το Δημοτικό τραγούδι υποδέχεται αύριο, 17 Απριλίου 2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, την κ. Παγώνα Αθανασίου – Χαλκιά, η οποία έχει υπηρετήσει και έχει αναδείξει το Δημοτικό τραγούδι για πέντε τουλάχιστον δεκαετίες. Η Παγώνα (για τους Ηπειρώτες και όχι μόνο) θα συνομιλήσει με τα παιδιά, θα μιλήσει για τη ζωή της, όπως ζυμώθηκε με το τραγούδι και τη μουσική παράδοση και θα τραγουδήσει συνοδευόμενη στα τραγούδια από τους μαθητές και τους καθηγητές τους.

Ακολούθως

στις 20.00΄ (οχτώ το βράδυ) στην Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου

το Μουσικό Σχολείο σε συνεργασία με τον Δήμο Λαμιέων και το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Ρούμελης θα παρουσιάσουν την εκδήλωση

«Αφιέρωμα στο Δημοτικό τραγούδι με την Παγώνα Αθανασίου – Χαλκιά»

(την «αρχόντισσα του Ηπειρώτικου τραγουδιού» θα πλαισιώνουν καθηγητές μουσικής του Μουσικού Σχολείου Λαμίας).

Κοινή Χρήση