Διάλεξη και ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Λαμίας.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Διάλεξη και ξενάγηση σε περιοδική έκθεση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Λαμίας, σε μαθητές /τριες του 1ου και 4ου Λυκείου Λαμίας.
Στο πλαίσιο των δράσεων του άξονα Αισθητική Αγωγή στην Εκπαίδευση και του Κοινωνικού σχολείου, το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Φθιώτιδας, διοργανώνει σε συνεργασία με την Εφορεία Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας & Ευρυτανίας, διάλεξη σε μαθητές-τριες του 1ου και 4ου Λυκείου Λαμίας, με θέμα:
«Τα πρόσωπα του χρόνου στην περιοδική έκθεση του Αρχαιολογικού μουσείου Λαμίας »
Την διάλεξη θα παρακολουθήσουν:
α) 4ο Λύκειο: 62 μαθητές/τριες της Β1,Β2, Β4 Τάξης
β) 1ο Λύκειο: 65 μαθητές /τριες της Β1, Β2, Β3 Τάξης
Ομιλήτρια: κ. Ελένη Φρούσσου, αρχαιολόγος της Εφορείας
Θα ακολουθήσει ξενάγηση στην περιοδική έκθεση, στην οποία εκτίθενται αντίγραφο του «μηχανισμού των Αντικυθήρων», ηλιακό ρολόι από τη Στυλίδα και αρχαϊκός σκύφος από τις Αλές, όπως και αφίσες, οι οποίες αναφέρονται ή σχετίζονται με τα αντικείμενα αυτά. Σκοπός της διάλεξης αλλά και της ξενάγησης, η ανάδειξη της τεχνολογίας του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.
Ημερομηνία διεξαγωγής της εκδήλωσης,
Τετάρτη 12-11-2014 κατά τις ώρες 9.00? 11:15 π. μ