Video και podcast επιμορφωτικών προγραμμάτων και δράσεων που υλοποιήθηκαν από το ΙΕΠ

Τράπεζα Θεμάτων, Νέα Προγράμματα Σπουδών, Επιμορφωτικά Προγράμματα,Ελληνική Pisa, Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), έδωσε σήμερα(27/10/2023) στη δημοσιότητα  video και  podcast,

• Των αρχών και της οργάνωσης των Νέων Προγραμμάτων Σπουδών
  • Τα 51 Επιμορφωτικά προγράμματα που αναπτύχθηκαν για τις ανάγκες της Επιμόρφωσης στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
  • Τα βασικά στοιχεία της διεξαγωγής σε εθνικό επίπεδο εξετάσεων διαγνωστικού χαρακτήρα για τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης των Δημοτικών σχολείων και της Γ’ τάξης των Γυμνασίων που διεξήχθησαν πιλοτικά κατά τα σχολικά έτη 2021-2022 και 2022- 2023.
  • Το «τι» και το «πως» της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας που αποτέλεσαν τη βάση για την επιμόρφωση πάνω από 10.000 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  • Τους στόχους , το περιεχόμενο και τη διαδικασία της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών που κάλυψε την επιμορφωτική ανάγκη περίπου 15.000 εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης που ήταν υπόχρεοι/δικαιούχοι της Επιμόρφωσης.
  • Τη φιλοσοφία και το περιεχόμενο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων στα οποία επιμορφώθηκαν πάνω από 70.000 εκπαιδευτικοί, μόνιμοι και αναπληρωτές, Α/θμιας (Νηπιαγωγείο-Δημοτικό) και Β/θμιας (Γυμνάσιο) Εκπαίδευσης.
  • Την Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Τράπεζα Θεμάτων

Η εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί ενημερωθεί για τους στόχους και το περιεχόμενο της Πράξης μέσα από το ψηφιακό ενημερωτικό φυλλάδιο, το video και το podcast που ακολουθούν.

Νέα Προγράμματα Σπουδών

Η εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί ενημερωθεί για τους στόχους και τα αποτελέσματα της Πράξης μέσα από το ψηφιακό ενημερωτικό φυλλάδιο, το video και το podcast που ακολουθούν.
Αθήνα, 24/10/2023

Ελληνική  Pisa

Διαφοροποιημένη  Διδασκαλία

Η εκπαιδευτική κοινότητα μπορεί ενημερωθεί για τους στόχους, το περιεχόμενο και τα αποτελέσματα της Πράξης μέσα από το ψηφιακό ενημερωτικό φυλλάδιο, το video και το podcast που ακολουθούν.

Εισαγωγική  Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Προγράμματα Σπουδών και το Εκπαιδευτικό Υλικό Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις δεξιότητες μέσω εργαστηρίων