Αστυνομικές Σχολές: Το 2024 θα δεχθούν 180 περισσότερους εισακτέους

Σύμφωνα με τον κυβερνητικό προγραμματισμό προσλήψεων για το ερχόμενο έτος, στις αστυνομικές σχολές αναμένεται να εισαχθούν 180 περισσότεροι εισακτέοι από πέρυσι, στις σχολές αστυφυλάκων. Αντίθετα στις σχολές αξιωματικών αναμένεται μείωση κατά 50 εισακτέοι. Συγκεκριμένα, στις Αστυνομικές Ακαδημίες θα εισαχθούν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 προβλέπεται να εισαχθούν: 50 σπουδαστές στη Σχολή Αξιωματικών της ΕΛ.ΑΣ και 1.030 σπουδαστές στη Σχολή Αστυφυλάκων.

Υπενθυμίζεται ότι ο αριθμός των περυσινών εισαχθέντων στη Σχολή Αστυφυλάκων ήταν 850 σπουδαστές και στη Σχολή Αξιωματικών 100 σπουδαστές. Οι προκαταρκτικές εξετάσεις για τους υποψήφιους που θα υποβάλουν μηχανογραφικό δελτίο στο υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού τους μήνες Ιούνιο – Ιούλιο του 2024, προκειμένου να εισαχθούν στις σχολές αξιωματικών και αστυφυλάκων.