Μη κρατικά πανεπιστήμια: Στο υπουργικό συμβούλιο το νομοσχέδιο «Ελεύθερο Πανεπιστήμιο»

Ιδιωτικά Πανεπιστήμια: Τι προβλέπει το νομοσχέδιο «Ελεύθερο Πανεπιστήμιο»

Το νομοσχέδιο με τίτλο «Ελεύθερο Πανεπιστήμιο» για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια παρουσίασε ο υπουργός Παιδείας, Κυριάκος Πιερρακάκης, στο  υπουργικό Συμβούλιο, την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου, και θα κατατεθεί προς ψήφιση, στη Βουλή το διάστημα μεταξύ Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου του 2024.

Σύμφωνα με πληροφορίες  το νομοσχέδιο στοχεύει σε:

Α. Απελευθέρωση από την κρατική γραφειοκρατία και

Β. Απελευθέρωση από το κρατικό μονοπώλιο.

Οι διατάξεις για τα κρατικά πανεπιστήμια αναμένεται να περιλαμβάνουν:

• εμβάθυνση της πολιτικής για  διεθνοποίηση των ελληνικών Πανεπιστημίων,
  • καθιέρωση περισσότερων κοινών προγραμμάτων (joint degrees) με ξένα ΑΕΙ,
  • δημιουργία περισσότερων ερευνητικών προγραμμάτων, τη λήξη του κρατικού μονοπωλίου σε ό,τι αφορά τα ελληνικά Πανεπιστήμια
  • τερματισμό της γραφειοκρατίας στους  ΕΛΚΕ
  • σχέδιο χρηματοδότησης των φοιτητών με πρωτότυπες ιδέες με τη δημιουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας η οποία θα δέχεται προτάσεις φοιτητών, συγκεριμένων κατηγοριών, όπως: Τεχνολογία Επιχειρηματικά σχέδια κλπ.

Ιδιωτικά Πανεπιστήμια: Πώς θα γίνονται οι εγγραφές

Οι προϋποθέσεις εγγραφής των ενδιαφερομένων στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, θα ορίζονται από τον κανονισμό σπουδών του κάθε ιδρύματος.

Για παράδειγμα σε περιζήτητες σχολές, όπως Ιατρικές, αναμένεται ως προϋπόθεση η υψηλή  βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα.

Σε σχολές που δεν θα είναι στον πίνακα με μεγάλη ζήτηση, μπορεί να τεθεί ως προϋπόθεση η βαθμολογία σε κάποια μαθήματα ,αλλά θα είναι χαμηλή.

Για την εγγραφή σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο σε Προπτυχιακό τμήμα, ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει  να κατέχει:

α) Απολυτήριο αναγνωρισμένο Λυκείου ή

β) Απολυτήριο που αποκτήθηκε σε άλλη χώρα  ισότιμο ή αντίστοιχο του ελληνικού Λυκείου.

Η εγγραφή στα μεταπτυχιακά προγράμματα θα γίνεται μόνο σε πτυχιούχους προπτυχιακών προγραμμάτων.