4η Βιομηχανική Επανάσταση – από τον ατμό στην Τεχνητή Νοημοσύνη – Σύλλογος Γονέων Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης

Σύλλογος Γονέων Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης

Επαγγέλματα του Μέλλοντος: 1η Διαδικτυακή Συζήτηση

Στην αυγή της 4ης βιομηχανικής επανάστασης (ψηφιοποίηση / blockchain, αυτοματοποίηση, 3D Printing, τεχνητή νοημοσύνη, big data, νανοτεχνολογία, νέα συστήματα μεταφορών), οι νέες τεχνολογίες αναμένεται να αλλάξουν το status quo όχι μόνο σε αρκετές πτυχές της καθημερινότητάς μας, αλλά και στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τους γύρω μας και αλληλοεπιδρούμε με εκείνους.

-Τι είναι η 4η Βιομηχανική Επανάσταση και σε τι αποσκοπεί;

-Πώς οι αλγόριθμοι και η τεχνητή νοημοσύνη έχουν μπει στην καθημερινότητά μας και ποια τα οφέλη και οι κίνδυνοι ενός κόσμου που είναι γεμάτος από δεδομένα;

-Ποια είναι τα τεχνολογικά αλλά κυρίως τα ηθικά όρια αυτής της διάστασης;

-Πόσο θα πρέπει να ελέγξει την τεχνολογία ο άνθρωπος;

-Σε ποιους τομείς η λήψη αποφάσεων από συστήματα θα είναι αποδεκτή;

Εισηγητές της συζήτησης:

1. Χρήστος Μπούρας, Πρύτανης Πανεπιστημίου Πατρών.

2. Αριστοτέλης Τύμπας, Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

3. Σταύρος Τουμπής, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.