Α. Οι Αποφάσεις συνάφειας Μεταπτυχιακών με την Ειδική Αγωγή και τη Σχολική Ψυχολογία σε ένα αρχείο Β.16η τροποποίηση απόφασης συνάφειας Μεταπτυχιακών με την Εδική Αγωγή και τη Σχολική Ψυχολογία

Οι Αποφάσεις συνάφειας Μεταπτυχιακών με την Ειδική Αγωγή και τη Σχολική Ψυχολογία σε ένα αρχείο – Από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΔΕ Φλώρινας.

Σχετικά με τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα που έχουν συνάφεια με τα αντικείμενα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και της Σχολικής Ψυχολογίας, με αφορμή την έκδοση των 3ΕΑ/2022, 4ΕΑ/2022 και 5ΕΑ/2022 Προκηρύξεων του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 20/18-4-2022, 18/18-4-2022 και 19/18-4-2022/τ. ΑΣΕΠ, αντίστοιχα), και 2ΕΑ/2022 (ΦΕΚ 24/τ. Προκ. ΑΣΕΠ/21-04-2022) που αφορούν στη διαδικασία κατάταξης με σειρά προτεραιότητας, κατά κλάδο και ειδικότητα, υποψήφιων εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ) κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ, αντίστοιχα και μελών ΕΕΠ.

Η διαπίστωση της συνάφειας Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών της ημεδαπής και της αλλοδαπής με τα αντικείμενα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και της Σχολικής Ψυχολογίας, έχει να κάνει με τις ακόλουθες Αποφάσεις, οι οποίες συγκεντρώθηκαν, προς διευκόλυνση των υποψηφίων, από το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΔΕ Φλώρινας σε ένα αρχείο.

Επισημάνσεις

Α. Βεβαίωση πρακτικής άσκησης απαιτείται μόνον από τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα που δεν έχουν συνάφεια με την ΕΑΕ μέσω της υποχρεωτικής πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης.

Β. Για όσα Μεταπτυχιακά Προγράμματα έχουν συνάφεια χρειάζεται η προσκόμιση αντιγράφου του τίτλου σπουδών .

Γ.  Για τα Μεταπτυχιακά που απαιτείται αναγνώριση μέσω ΔΟΑΤΑΠ χρειάζεται η  πράξη αναγνώρισης.

Δείτε το συγκεντρωτικό αρχείο εδώ : Fek_2019_4_1217b_apofaseis-synafeias-metaptyxiakwneae-sxol-psixologias

Β. 16η τροποποίηση απόφασης συνάφειας Μεταπτυχιακών με την Εδική Αγωγή και τη Σχολική Ψυχολογία – Απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κου Ευάγγελου Συρίγου.

Η 16η τροποποίηση της υπ. αριθμ. 54929/Ζ1/ 8-4-2019 απόφασης του Υπουργού Παιδείας “Διαπίστωση της συνάφειας Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών της ημεδαπής και της αλλοδαπής με τα αντικείμενα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και της Σχολικής Ψυχολογίας” (Β’ 1217), δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β 2787-03-06-2022:

fek_2022_6_2787b_Τροπ_απόφ_2019_συνάφειας_μεταπτ_Ειδ.Αγωγής_Σχολ.Ψυχολ.

Αναλυτικά το ΦΕΚ :

16η τροποποίηση της υπό στοιχεία 54929/Ζ1/ 8-4-2019 απόφασης του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων «Διαπίστωση της συνάφειας Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών της ημεδαπής και της αλλοδαπής με τα αντικείμενα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και της Σχολικής Ψυχολογίας» (Β’ 1217).

Τροποποιούμε την υπό στοιχεία 54929/Ζ1/8-4-2019 απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων «Διαπίστωση της συνάφειας Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών της ημεδαπής και της αλλοδαπής με τα αντικείμενα της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.) και της Σχολικής Ψυχολογίας» (Β’ 1217), ως ακολούθως:

1. Στην παρ. 2 του άρθρου 2Α «Μεταβατικές Διατάξεις» προστίθεται το ακόλουθο Π.Μ.Σ.:

ΙΔΡΥΜΑ/ΤΜΗΜΑ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ «ΠΑΪΣΙΙ ΧΙΛΕΝΤΑΡΣΚΙ» ΤΟΥ ΠΛΟΒΝΤΙΒ

ΤΙΤΛΟΣ: ΔΙΠΛΩΜΑ (ΜΑΓΚΙΣΤΡ) ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ