30.09.2022 – Εγγραφές των εισαγομένων αλλοδαπών-αλλογενών και ομογενών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Εγγραφές των εισαγομένων αλλοδαπών-αλλογενών και ομογενών υποτρόφων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε τι ισχύει για τους εισαγόμενους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με την ειδική κατηγορία των αλλοδαπών – αλλογενών και ομογενών υποτρόφων του Ελληνικού Κράτους.

Ειδικότερα ισχύουν τα ακόλουθα:

• Ως προθεσμία εγγραφής για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 ορίζεται το χρονικό διάστημα μέχρι και την 31η Οκτωβρίου 2022 σύμφωνα με τη με αριθ. πρωτ. Φ.153/117671/Α5/27-9-2022 απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων «Εισαγωγή αλλοδαπών – αλλογενών υποτρόφων του Ελληνικού Κράτους για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.»
  • Οι εισαγόμενοι υποχρεούνται να υποβάλουν στη γραμματεία της Σχολής ή Τμήματος εισαγωγής τους μέσα στο ανωτέρω χρονικό διάστημα, αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό τους ή με ταχυδρομική αποστολή με συστημένη επιστολή και απόδειξη παραλαβής, αίτηση εγγραφής, συνοδευόμενη από τα εξής δικαιολογητικά:

i) Αντίγραφο τίτλου απόλυσης από Λύκειο και επίσημη μετάφραση του τίτλου.

ii) Βεβαίωση της αρμόδιας εκπαιδευτικής αρχής της οικείας χώρας για τη δυνατότητα του υποτρόφου να σπουδάσει σε Πανεπιστήμιο της χώρας έκδοσης του τίτλου απόλυσης.

iii) Βεβαίωση χορήγησης υποτροφίας από το Υπουργείο Εξωτερικών ή Παιδείας και Θρησκευμάτων.

iv) Πιστοποιητικό της αρμόδιας αρχής της οικείας χώρας ή του Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών για την υπηκοότητα και την καταγωγή του υποτρόφου και των γονέων του. Στην περίπτωση που η ανωτέρω βεβαίωση δεν δύναται να προσκομισθεί από τον υποψήφιο διότι δεν εκδίδεται πλέον από την αρμόδια αρχή της οικίας χώρας, μπορεί εναλλακτικά να προσκομισθούν τα εξής έγγραφα:

• πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του υποψηφίου στο οποίο θα αναφέρονται καιστοιχεία γέννησης των γονέων, ή
  • πιστοποιητικά γέννησης του υποψηφίου και των γονέων του, ή
  • αντίγραφα των διαβατηρίων του υποψηφίου και των γονέων του, ή
  • συνδυασμός των εγγράφων των ανωτέρω περιπτώσεων β και γ.

v) Πιστοποιητικό της ελληνικής διπλωματικής αρχής στο εξωτερικό που να πιστοποιεί ότι ο υπότροφος κατοικούσε και διέμενε στο εξωτερικό τουλάχιστον τα τελευταία πέντε (5) χρόνια πριν από το ακαδημαϊκό έτος της επιλογής, προκειμένου για ομογενείς υποτρόφους.

vi) Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν.1599/1986 (ΦΕΚ 75/Α΄), στην οποία ο υπότροφος δηλώνει ότι δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδος και ότι δεν έχει αποκτήσει πτυχίο από Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδος έχοντας εισαχθεί με την ειδική κατηγορία των αλλοδαπών – αλλογενών και ομογενών υποτρόφων του Ελληνικού Κράτους.

vii) Τρεις (3) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.