Δεκτά πτυχία κολεγίων για την επιλογή εκπαιδευτικών για τη στελέχωση των εκκλησιαστικών σχολείων– Τροποποίηση Υπουργικής Απόφασης.

Δεκτά πτυχία κολεγίων

Σε τροποποίηση της υπό στοιχεία 128626/Θ2/ 19-10-2022 Υπουργικής Απόφασης “Καθορισμός διαδικασίας κατάταξης και επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών για τη στελέχωση των εκκλησιαστικών σχολείων του ν. 4823/2021 (Α’ 136)” (Β’ 5495), προέβη το ΥΠΑΙΘ με την οποία γίνονται δεκτά για την κατάταξη και επιλογή των υποψηφίων και τα πτυχία Κολεγίων.

Συγκεκριμένα και σύμφωνα με την τροποποίηση “Όλοι οι τίτλοι σπουδών, εφόσον προέρχονται από ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης της αλλοδαπής, πρέπει να είναι αναγνωρισμένοι από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), το Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής (ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.) ή το Ινστιτούτο Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Ι.Τ.Ε.).ή το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (Σ.Α.Ε.Π./Α.Τ.Ε.Ε.Ν)”.

Προηγουμένως ήταν

Ξενόγλωσσες βεβαιώσεις ή έγγραφα πρέπει να έχουν μεταφραστεί επίσημα από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών ή άλλο αρμόδιο κατά το νόμο όργανο”.

Αναλυτικά

Τροποποίηση της υπό στοιχεία 128626/Θ2/ 19-10-2022 υπουργικής απόφασης «Καθορισμός διαδικασίας κατάταξης και επιλογής υποψηφίων εκπαιδευτικών για τη στελέχωση των εκκλησιαστικών σχολείων του ν. 4823/2021 (Α’ 136)» (Β’ 5495) Τροποποιούμε την υπό στοιχεία 128626/Θ2/ 19-10-2022 (Β’ 5495) υπουργική απόφαση από τότε που ίσχυσε ως προς το τέταρτο εδάφιο της παρ. 2α) του άρθρου 4 της υπό στοιχεία 128626/Θ2/19-10-2022 υπουργικής απόφασης ως εξής:

fek-2023-1-253b-Τροπ.Υ.Α. Στελέχη Εκκλησ. Εκπαίδευσης