Επαγγέλματα του 2030: Τι κάνει ένας Υπολογιστικός Γλωσσολόγος;

Τι κάνει ένας υπολογιστικός γλωσσολόγος και τι σπουδές πρέπει να κάνεις για να ασχοληθείς με το επάγγελμα; Δες όσα πρέπει να ξέρεις για τις σπουδές και το αντικείμενο του υπολογιστικού γλωσσολόγου, που είναι ένα από τα επαγγέλματα του 2030!

Αναρωτιέσαι ποιος είναι ο επαγγελματίας ο οποίος αναπτύσσει μια μηχανή φωνητικής αναζήτησης της Google ή ένα έξυπνο πληκτρολόγιο;

Ποιος είναι λοιπόν ο Υπολογιστικός Γλωσσολόγος ή ο αλλιώς ο Computational Linguist;

Είναι ο επαγγελματίας που ασχολείται με τη Γλωσσική Τεχνολογία, το επιστημονικό πεδίο συνάντησης της Γλωσσολογίας με την Πληροφορική.

Τι κάνει;

Ενσωματώνει γλωσσικές δυνατότητες σε υπολογιστικές εφαρμογές οι οποίες χρησιμοποιούνται σε συστήματα πληροφορικής και επικοινωνιακής τεχνολογίας.

Πάμε να δούμε μαζί μερικά παραδείγματα εφαρμογής της:

• το «έξυπνο» πληκτρολόγιο στα κινητά τηλέφωνα.
  • οι μηχανές φωνητικής αναζήτησης
  • τα φίλτρα που «διαβάζουν» και ταξινομούν αυτόματα τα email
  • οι εφαρμογές Μηχανικής μετάφρασης, όπως για παράδειγμα το Google Translate.
  • οι εφαρμογές σύνθεσης και αναγνώρισης φωνής σε κινητά τηλέφωνα, smartwatches και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές όπως τα
  • συστήματα προφορικών διαλόγων, για κρατήσεις εισιτηρίων και άλλα.

Επίσης οι τεχνολογίες αυτές βοηθούν άτομα με προβλήματα όρασης ή δυσκολίες ανάγνωσης ή κινητικά προβλήματα, να βελτιώσουν την καθημερινότητά τους.

Τέλος, στο πεδίο της εκπαιδευτικής τεχνολογίας αναπτύσσονται ελκυστικές μέθοδοι και εργαλεία, για την αποκατάσταση των μαθησιακών δυσκολιών και των διαταραχών του λόγου των παιδιών.
Από ποια τμήματα μπορείς να ασχοληθείς με τη Γλωσσική Τεχνολογία;
  • Πληροφορικής,