Ιδρύονται 11 Ερευνητικά Ινστιτούτα στο ΕΚΠΑ

Την ίδρυση έντεκα (11) Ερευνητικών Ινστιτούτων εντός του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. με την επωνυμία «Πανεπιστημιακό Κέντρο Έρευνας και Καινοτομίας – Αντώνιος Παπαδάκης» και την επιλογή Επιστημονικού Διευθυντή για κάθε Ερευνητικό Ινστιτούτο, προβλέπει απόφαση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ, ως ακολούθως:

1. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Βιοτεχνολογία Κυκλική Βιο-Οικονομία – Βιώσιμη Ανάπτυξη». Επιστημονικός Διευθυντής: Βοργιάς Κωνσταντίνος, καθηγητής Τμήματος Βιολογίας.

2. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική». Επιστημονικός Διευθυντής: Βασιλική Δενδρινού, ομότιμη καθηγήτρια Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

3. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Ανθρωπιστική Ιατρική και Διαχείριση στο Πεδίο (EUMEDAθήναID)». Επιστημονικός Διευθυντής: Εμμανουήλ Πικουλής, καθηγητής Ιατρικής Σχολής.

4. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες». Επιστημονικός Διευθυντής: Δημήτριος Πλάντζος, καθηγητής Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

5. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Εκπαίδευση στις Θετικές Επιστήμες». Επιστημονικός Διευθυντής: Πολυχρόνης Κυνηγός, καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

6. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Φιλοσοφικών Ερευνών». Επιστημονικός Διευθυντής: Ευστάθιος Ψύλλος, καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης.

7. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Γαλάζια Ανάπτυξη και Θαλάσσια Έρευνα». Επιστημονικός Διευθυντής: Σεραφείμ Πούλος, καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος.

8. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Ενέργεια-Ανανεώσιμες Μορφές της και Μεταφορές» Επιστημονικός Διευθυντής: Χριστίνα-Άννα Μητσοπούλου, καθηγήτρια Τμήματος Χημείας.

9. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Βιοδραστικών Φυσικών Προϊόντων». Επιστημονικός Διευθυντής: Αλέξιος- Λέανδρος Σκαλτσούνης, καθηγητής Τμήματος Φαρμακευτικής.

10. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Εθνοφαρμακολογικών Μελετών και Φυτοθεραπείας» (Ι.Ε.ΜΕ.Φ). Επιστημονικός Διευθυντής: Νεκτάριος Αληγιάννης, αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Φαρμακευτικής.

11. Ερευνητικό Ινστιτούτο με τίτλο: «Βιοστατιστική, Βιοπληροφορική και Επιστήμη Δεδομένων Υγείας». Επιστημονικός Διευθυντής: Παναγιώτα Τουλούμη, καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής.