Ολοκλήρωση Μεταλυκειακού έτους – Τάξης μαθητείας περιόδου 2022-2023

Η απόφαση της υφυπουργού Παιδείας Ζ. Μακρή

1. Για το Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας περιόδου 2022-2023 και μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας του εργαστηριακού μαθήματος ειδικότητας, η διάρκεια του προγράμματος μάθησης σε εργασιακό χώρο για τα τμήματα του Μεταλυκειακού έτους-Τάξης μαθητείας, δύναται να αυξηθεί σε σαράντα (40) ώρες εβδομαδιαίως, επιμερισμένη ισομερώς σε πέντε (5) ημέρες, για οκτώ (8) ώρες την ημέρα, λαμβάνοντας υπόψη:

α) την αναγκαιότητα έγκαιρης ολοκλήρωσης του προγράμματος από όλους τους μαθητευόμενους,

β) το ωράριο λειτουργίας του εργασιακού χώρου και

γ) τη σύμφωνη γνώμη εκπαιδευτικού, εργοδότη και μαθητευόμενου.

Στις περιπτώσεις αυτές συνάπτεται νέα Σύμβαση Μαθητείας μεταξύ εργοδότη και μαθητευόμενου, την οποία επικυρώνει ο Διευθυντής του ΕΠΑ.Λ.

2. Ειδικά για την περίοδο 2022-2023, το πρόγραμμα μάθησης σε εργασιακό χώρο θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί για όλα τα τμήματα του Μεταλυκειακού έτους – Τάξης μαθητείας μέχρι 30.09.2023.

Τα παραπάνω ορίζει απόφαση της υφυπουργού Παιδείας Ζ. Μακρή, η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

fek-2023-8-4843b-Ολοκλήρωση Τάξης Μαθητείας -2022-23