Αυξάνεται η αποζημίωση των μαθητευομένων στις Πειραματικές ΕΠΑΣ Μαθητείας στον κλάδο του τουρισμού και της φιλοξενίας

Η αποζημίωση των μαθητευομένων των Πειραματικών Επαγγελματικών Σχολών (Π.ΕΠΑ.Σ.) Μαθητείας της Δ.ΥΠ.Α. στον κλάδο του τουρισμού και της φιλοξενίας ορίζεται σε ποσοστό ενενήντα πέντε τοις εκατό (95%) επί του νόμιμου, κατώτατου ημερομισθίου του εργατοτεχνίτη, όπως ισχύει κάθε φορά.

Τα παραπάνω προβλέπει Κοινή Υπουργική Απόφαση, η οποία δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης :

fek-2023-9-5325b-Τροποπ.κ.ΥΑ. Καθορ. Αποζημ. Μαθητ. Π.Ε.ΠΑ.Σ. ΔΥΠΑ. pdf

Τι ίσχυε

Η αποζημίωση των μαθητευομένων των Πειραματικών Επαγγελματικών Σχολών (Π.ΕΠΑ.Σ.) Μαθητείας της Δ.ΥΠ.Α. στον κλάδο του τουρισμού και της φιλοξενίας ορίζεται σε ποσοστό ογδόντα τοις εκατό (80%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, όπως ισχύει κάθε φορά.