Οι 3.341 θέσεις στο δημόσιο για τους μαθητευόμενους του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας

Η απόφαση
Καθορίστηκε, με Κοινή Υπουργική Απόφαση, ο αριθμός   των μαθητευόμενων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας που δύνανται να πραγματοποιήσουν Μαθητεία σε φορείς του Δημοσίου Τομέα κατά το σχολικό έτος 2023-2024.

Ο αριθμός των μαθητευόμενων του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξη Μαθητείας, που δύνανται να πραγματοποιήσουν Μαθητεία σε φορείς του Δημοσίου Τομέα (φορείς υποδοχής) κατά το σχολικό έτος 2023-2024 ανέρχεται σε 3.341.

Όλοι οι φορείς του Δημοσίου Τομέα (φορείς υποδοχής) πριν την αντιστοίχιση των μαθητευόμενων σε θέσεις μαθητείας οφείλουν να έχουν εκδώσει τις σχετικές αποφάσεις δέσμευσης πίστωσης για τα έτη 2023-2024, ειδάλλως δεν είναι δυνατή η σύναψη σύμβασης μαθητείας από τις εκπαιδευτικές δομές.

Σε περίπτωση κατάργησης φορέα από όσους περιλαμβάνονται στον ανωτέρω πίνακα μεταφέρονται οι θέσεις και οι πιστώσεις στον νέο φορέα.

fek-2023-9-5734b-Καθορ. αριθμού Μαθητευόμ. -Τάξη Μαθητείας