Διημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού – Λεπτομερείς πληροφορίες

Ποιους αφορά η διημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, το Πρόγραμμα Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό (ΠΕΣΥΠ) της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΑΣΠΑΙΤΕ) Θεσσαλονίκης και το Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν Διημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, που θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στη Θεσσαλονίκη, την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 11:20-17:30 και την Παρασκευή 31 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 09:30-12:30 στη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης (Μαρίνου Αντύπα 54).

Η Διημερίδα απευθύνεται στους Υπεύθυνους ΣΕΠ των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Σε περίπτωση όπου σε κάποια Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης δεν υπηρετεί Υπεύθυνος ΣΕΠ, καλείται ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων να προτείνει έναν εθελοντή εκπαιδευτικό της Δ/νσης που ενδιαφέρεται για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό για να την εκπροσωπήσει.

Στόχος της διημερίδας

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση των Υπευθύνων ΣΕΠ των ΔΔΕ στα παρακάτω θέματα:

• Κοινωνικές/ψηφιακές δεξιότητες στην αγορά εργασίας
  • Ειδική αγωγή και επιπρόσθετη ακαδημαϊκή υποστήριξη
  • Ενημέρωση για την δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην ΑΓΣ (Γυμνάσιο, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ)
  • Πρόγραμμα πρακτικής άσκησης
  • Σπουδές στο Εξωτερικό
  • Προγράμματα Υποτροφιών
  • Παρουσίαση του Μητρώου Εθελοντών Εμπειρογνωμόνων ΠΕΣΥΠ-ΚΕΓΕΚΕΤΑ για την υποστήριξη του ΣΕΠ. Τσαπουρνάς Κώστας, Υπεύθυνος ΣΕΠ της ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης,
  • Άσκηση Συμβουλευτικής Πρόγραμμα Ειδίκευσης στη Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό της ΑΣΠΑΙΤΕ στη Θεσσαλονίκη. Δρ. Ανδρέας Οικονόμου, Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος ΑΣΠΑΙΤΕ σε ΕΠΠΑΙΚ και ΠΕΣΥΠ στη Θεσσαλονίκη
  • Αγροδιατροφικός τομέας και επιχειρηματικότητα
  • Κλιματική αλλαγή και περιβαλλοντικά επαγγέλματα
  • Εργαστήριο Ελαιογευσιγνωσίας

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών στην Ημερίδα θα γίνει χωρίς καταβολή οποιασδήποτε αποζημίωσης ή/και οδοιπορικών πέραν των (κανονικών) αποδοχών.

Επισημαίνεται ότι, σε ό,τι αφορά στη χορήγηση των αδειών για τη συμμετοχή στο συνέδριο, ισχύουν οι διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 59 του ν. 3528/2007 (Α’ 26) και της παρ.6 του άρθρου 38 του ν. 4351/2015 (Α’ 164), σε συνδυασμό με τις διατάξεις του εδαφίου κγ’ της παρ.2 του άρθρου 3 της υπό στοιχεία Φ.353.1/324/105657/Δ1/08-10-2002 (Β’1340) Υ.Α., όπως αντικαταστάθηκε με την υπ’ αριθμ. πρωτ. Φ353.1/17/81587/Δ1/17-07-2012 (Β’ 2214) Υ.Α. και της παρ. 2 του άρθρου 6 της υπό στοιχεία 170405/ΓΓ1/28-12-2021 (Β’ 6273) Υ.Α. ως προς την αρμοδιότητα των Διευθυντών Εκπαίδευσης να χορηγούν άδεια για επιμορφωτικούς και επιστημονικούς λόγους.

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τα ανωτέρω σχετικά, για την διανυκτέρευση της Πέμπτης 30/11/23, η Σχολή θα διαθέσει 14 δίκλινα δωμάτια για συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς Δ.Ε. εκτός του γεωγραφικού διαμερίσματος της Μακεδονίας, οι οποίοι εκτός από την συμπλήρωση της φόρμας συμμετοχής, θα πρέπει άμεσα να επικοινωνήσουν με τον υπεύθυνο κ. Παντελή Χαντζάρα (phantz@afs.edu.gr / 2310492844) για την σχετική κράτηση και προβλέπεται να δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Για να έχουν πρόσβαση στη φόρμα εγγραφής οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πληκτρολογήσουν στο φυλλομετρητή τους (browser) τη διεύθυνση: https://docs.google.com/forms/d/1IIE3-XLEnYqe_rejU8G-zxcgLM5XKMtSmAdmHil8Y60/edit.

Πρόγραμμα_Διημερίδα_ΣΕΠ

Αίτηση_Διημερίδα_ΣΕΠ